Ctiněves

Počet obyvatel: 307
GPS lokalizace: 550° 22’ 29.233” N, 14° 18’ 25.904” E
Nadmořská výška: 260 m n. m.

Stručná historie obce

Obec Ctiněves ležící pod jihovýchodními svahy Řípu patří patrně k lokalitám, které byly osídleny již v dávné minulosti. Svědčí o tom i nálezy Václava Krolmuse z poloviny 19. století i dr. Sklenáře z Národního muzea v Praze v roce 1969. První písemná zmínka o obci pochází až z roku 1318 v souvislosti s připomínkou Blahuta ze Ctiněvsi. Na konci šestnáctého století přešla ves Ctiněves jako dědictví manželstvím do rodu Zapských ze Zap. V roce 1610 koupila silně zadlužený majetek Polyxena z Lobkowicz a připojila jej k roudnickému panství. Zde zůstala Ctiněves až do skončení patrimoniální správy v roce 1850.

Svůj název odvozuje obec snad od jména Česta (Čestina ves) nebo od ekvivalentu slova čest – cti. Podle pověsti je jméno dáno od uctívání – ctění mýtického hrobu bájného praotce Čecha, v jehož blízkosti byla později postavena ves.

Obcí Ctiněves prochází červeně značená turistická stezka vedoucí z Roudnice nad Labem přes vrchol Řípu do Jeviněvsi, Mlčechvost a Kralup.

 

Pohled ze směru od Horních Beřkovic na obec Ctiněves

1. Pohled ze směru od Horních Beřkovic na obec Ctiněves rozprostírající se na jihovýchodním úpatí Řípu.

 

Kostel sv. Matouše

2. Kostel sv. Matouše, původně románský, pochází ze 13. století. Jeho barokní přestavba byla provedena na konci století osmnáctého.

 

Památná lípa malolistá

3. Památná lípa malolistá byla vysazena prý českými bratřími v době upálení Mistra Jana Husa společně s dalšími 4 stromy. Do dnešních dnů se zachoval pouze jeden kaštan a právě tato lípa. Oba stromy byly v roce 2009 prohlášeny za památné. Jejich stáří se odhaduje na více než 500 let. V roce 1945 byly doplněny břízami.

 

Památník 11 obětem první světové války

4. Památník 11 obětem první světové války byl odhalen roku 1929.

 

Místo domnělého hrobu praotce Čecha

5. Místo domnělého hrobu praotce Čecha.

Vlastenecké myšlenky jej umisťovaly poblíž hřbitovní zdi, jindy zas na místo kam dopadá stín vrcholu věže v pravé poledne. Dále se setkáme s názorem, že toto místo se nachází v remízku viditelném z Řípu. Legendární výklady o bájném hrobu se snad opíraly o nálezy mohylových hrobů v okolí obce, nebo přímo na výše uváděných místech.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz