Černouček

Počet obyvatel: 298
GPS lokalizace: 50°21´40.458´´N, 14°18´33.416´´E
Nadmořská výška: 240 m n. m.

Stručná historie obce

Lokalita byla podle archeologických nálezů osídlena patrně již v mladší době kamenné i v období stěhování národů. První historický dochované zprávy se vztahují k roku 1100, kdy ji Nemoj z rodu Vršovců věnoval kapitule vyšehradské. Svůj název získala ves podle pověsti od českého vladyky Černouše založivšího zde dvůr stejného jména (často se tak setkáme i s pojmenováním Černoušek). Později se obec stala majetkem biskupství roudnického a v dalších letech patřil vrchnosti hornobeřkovské (běškovické). Od konce 16. století (1575), kdy jej získal Vilém z Rožmberka, sleduje vývoj této obce vývoj panství roudnického až do ukončení vrchnostenské správy v polovině 19. století.

 

Kostel sv. Bartoloměje

1. Kostel sv. Bartoloměje stojí na místě starého románského kostela poprvé připomínaného v roce 1311. Tento kostelík byl zbořen a v letech 1769 – 1774 byl „od základů znovu zbudován“ v barokním slohu stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského nákladem hraběte Adama Hartiga z Horních Beřkovic, patrona tohoto chrámu. Zajímavostí stavby je její, na Podřipsku nezvyklé, vnitřní uspořádání. Spolu s kaplí sv. Josefa v Roudnici n. L. je poslední kopulovitou stavbou podřipského regionu.

 

Interiér kostela sv. Bartoloměje

2. Interiér kostela sv. Bartoloměje byl v roce 2008 vymalován místními farníky. Jako v jedné z mála obcí Podřipska se zde každou neděli konají bohoslužby.

 

Fara

3. Fara s klenutým přízemím je klasicistní stavbou z 1. poloviny 19. století.

 

socha sv. Jana Nepomuckého

4. Před branou kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého vedoucího malého chlapce. Vytvořena byla v 18. století a v roce 1999 byla kompletně restaurována.

 

Pohled na náves v Černoučku

5. Pohled na náves v Černoučku. V pozadí kostel sv. Bartoloměje a budova místní školy.

 

Budova obecné školy – dnes sídlo obecního úřadu

6. Budova obecné školy – dnes sídlo obecního úřadu.

Dle záznamů v matrikách zdejší fary stávala v obci stará škola již v roce 1676 a to nedaleko kostela. Nová škola byla postavena, jako řada jiných účelových staveb v podřipských obcích, v polovině 19. století – v Černoučku v roce 1839. Celkové rekonstrukce se dostalo budově školy v roce 1957. Výuka probíhala až do roku 1995, kdy byla pro malý počet žáků ukončena a objekt školy se stal místem působení obecního úřadu.

 

Pamětní deska

7. Pamětní deska na škole připomíná krátké působení známého českého spisovatele Josefa Věromíra Plevy ,autora „Malého Bobše“, na zdejší škole v letech 1929 – 1930.

 

Boží muka

8. Boží muka na jižní straně obce při silnici směrem na Ledčice.

 

Pohled na Černouček od Mnetěše

9. Pohled na Černouček od Mnetěše.

 

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz