Státní zámek Libochovice

Státní zámek LibochoviceKdo zavítá do Libochovic, přivítá ho nádherný barokní zámek, zrcadlící se ve vodách řeky Ohře, který patří k nejvýznamnějším barokním památkám v České republice. Najdeme jej na libochovickém náměstí. Původní dřevěnou tvrz, která zde stávala již na počátku 13. století nechal její tehdejší majitel Zbyněk Zajíc z Valdeka, pán z Hazmburka, ve 14. století přestavět do gotické podoby, ale již roku 1424 byla tvrz v rozvalinách, když ji vypálili husité. Teprve roku 1558, kdy se majiteli libochovického panství stali Lobkovicové(Jan z Lobkovic), se začalo s výstavbou jednopatrového zámku v renesančním slohu. Po bitvě na Bílé hoře (kdy byl poslední z rodu Lobkoviců za účast na vzpouře proti císaři odsouzen a uvězněn na hradě Lokti, kde r. 1613 zemřel) získali zámek Šternberkové. Při velkém požáru Libochovic v roce 1661 však vyhořel i zámek a nedlouho poté, roku 1676, bylo panství prodáno rakouskému šlechtici Gundakaru Dietrichsteinovi, který nechal zámek přestavět v letech 1683 - 1690 do barokní podoby. Stavbou byl pověřen italský architekt Antonio della Porta. Od té doby zámek svůj vzhled už výrazně nezměnil. Roku 1858 umírá poslední z rodu Dietrichsteinů Josef a panství se ujal manžel jeho dcery Terezie, Jan Bedřich hrabě Herberstein. V majetku tohoto rodu zůstalo panství až do roku 1945, kdy byl celý majetek zkonfiskován. V zámeckém interiéru je největším a nejslavnostnějším prostorem tzv. Saturnův sál, který prostupuje dvě patra budovy. Jednotlivé komnaty zámku jsou zdobeny nástropními malbami - freskami od italského malíře Francesca Marchettiho. K nejcennějším exponátům pak patří řada gobelínů z Bruselu, Antverp a Audenardu. Návštěvníky zaujme také velké množství různých zámeckých kachlových kamen.Výzdobu místností zámku doplňují kolekce pláten od Christiana Schrödra (učitele Petra Brandla). Ve stálé expozici pamětní síně na zámku si můžeme připomenou život a dílo geniálního vědce - lékaře, básníka a pedagoga světového věhlasu Jana Evangelisty Purkyně, který se zde roku 1787 narodil a působil i na německých universitách. K zámku patří také zámecký park, založený koncem 17. století českým zahradníkem Janem Tulipánem po vzoru francouzských versailleských zahrad. Park byl později rozšířen a koncipován na park anglický. Nyní má rozlohu 25 hektarů a nalezneme zde velké množství vzácných cizokrajných stromů, mezi kterými se procházejí pyšní pávi a dokreslují svojí důstojností vzácnost tohoto zámku. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční prohlídky historických interiérů i exteriérů, a v sezóně jsou četné večerní netradiční prohlídky za účasti historických postav a strašidel a v Saturnově sále oblíbené koncerty.

Provozuje:
Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště Ústí nad Labem. Kontakt: Státní zámek Libochovice, čp. 1, 411 17 Libochovice.

Provozní doba:
květen, červen a září - od úterý do neděle 9:00 - 17:00 hodin
červenec a srpen - od úterý do neděle 9:00 - 18:00 hodin
duben a říjen - soboty a neděle 9:00 - 16:00 hodin
listopad až březen - zavřeno

E-mail: zamek.libochovice@cmail.cz

Telefon: +420 416 591 443

Fax: +420 416 591 140

Zajímavosti: Hrad Hazmburk, Vodní hrad Budyně nad Ohří,..

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz