Kyškovice

Počet obyvatel: 247
GPS lokalizace: 50° 26‘ 53.61“ N, 14° 17‘ 9.029“ E
Nadmořská výška: 155 m n. m.

Stručná historie obce

Obec je poprvé dokladována roku 1253. Podle archeologických nálezů (pohřebiště z doby bronzové pod domem č.p. 26 či nález pazourku v okolním lese) je ale zřejmé, že osídlení lokality bylo již o mnoho let dříve. Název obce je odvozen od názvu tvrze „Kyškov“ stávající ve středověku na místě dnes zvaném Obora. Druhá varianta umožňuje výklad poukazující na zdrobnělinu osobního jména „Kych“ (Kyška), a to ve významu „ves lidí Kyškových“. Součástí obce je i zahradní osada Hamráček.

Podle písemných záznamů, byly Kyškovice vždy součástí roudnického panství. Po dobu vlastnictví Vilémem z Rožmberka (1577 – 1592) přešla obec sňatkem Polyxeny z Pernštejna (1603) do majetku mocného rodu Lobkowiczů, v němž zůstala až do nastolení státní správy v polovině 19. století.

 

Kyškovice v roce 2009

1. Kyškovice v roce 2009

 

Hasičská zbrojnice

2. Hasičská zbrojnice. Objekt postavený v roce po rozsáhlém požáru v roce 1903.

Požár zničil značnou část obce i řadu domů na návsi. Po postavení této hasičské zbrojnice v krátké době (v roce 1905) v obci čítající tehdy 270 lidí hasičský sbor, který měl 44 (!) členů. Prvním předsedou byl zvolen Václav Kočí, podvelitelem Antonín Krejza (představitel rodiny, která byla dokladována v Kyškovicích již v roce 1700).

 

Budova vinného lisu

3. Budova vinného lisu, jíž nechal postavit Josef František Maxmilián z Lobkowicz (1772 – 1816). Nacházel se v ní lis z roku 1712. Mimo lisování vína sloužila také jako místo společných setkání a zábavy obyvatel této polabské vsi.

 

President JUDr. Emil Hácha (vpravo)

4. 22. května 1941 navštívil Kyškovice tehdejší protektorátní president JUDr. Emil Hácha (vpravo) na pozvání tehdejšího ministra dopravy JUDr. Jana Říhy. Byla to patrně návštěva nejvýše postavené státní osobnosti v obci, byť v okupovaném a okleštěném státě.

 

Lípa k 750. výročí první písemné zmínky o obci

5. V roce 2003 byla v Kyškovicích vysazena lípa k 750. výročí první písemné zmínky o obci.

 

Osada Hamráček

6. Osada Hamráček. Zahradní kolonie sloužící dnes převážně k rekreačním účelům. Svůj název odvozuje od toho, že zde stávala kovárna s hamrem. Bývalo tu prý i místo koňského hřbitova.

 

Pohled z kraje Hamráčku

7. Pohled z kraje Hamráčku nad břehem řeky Labe poskytuje nádherný výhled nejen na dlouhý ohyb řeky v tomto místě, ale i na podřipskou rovinu s dominující kupou Řípu.

Není divu, že se toto místo stávalo oblíbeným nejen mezi obyvateli blízké Roudnice n. L. Například mezi umělce, kteří zde zakotvili nebo alespoň sem zajížděli, patřili spisovatel Miloš Václav Kratochvíl, který se v knize „Čechy krásné, Čechy mé“ vyznává mj. i k lásce ke kraji pod Řípem, nebo operní pěvkyně Národního divadla Anna Fundulesová, která zde v roce 1905 vlastnila vilu „V ráji“.

 

Bývalý hostinec „U Víchů“

8. Bývalý hostinec „U Víchů“. Budova, dnes č. p. 3, byla postavena v roce 1742.

V Kyškovicích vždy poměrně dobře fungoval spolek divadelních ochotníků, který každoročně sehrál 3 – 4 divadelní hry. Jeho střediskem byl právě sál hostince pana Matyáše Víchy. Dokládá se, že zde ochotnický spolek hrál již od roku 1903 do roku 1955 mimo let 2. světové války. Po dostavění Kulturního domu v roce 1957 byl spolek opět obnoven a s přestávkami fungoval až do roku 1991.

 

Žižkovy duby

9. Žižkovy duby. Dva vzrostlé stromy jsou zasazeny mezi domy č. p. 40 a 56. Podle pověsti se zde v roce 1421 zastavil Jan Žižka se svým vojskem při své cestě z Hošťky a duby mají tuto událost připomínat.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz