Hrady a zámky na Podřipsku
Barokní zámek v Roudnici nad Labem

Barokní zámek v Roudnici nad Labem
Roudnický barokní zámek stojí na místě románského hradu postaveného na ostrohu nad řekou Labe v poslední čtvrtině 12. století. Části tohoto hradu, které zůstaly zachovány v severozápadním nároží budovy současného zámku, náleží k našim nejvýznamnějším památkám. Jednalo se o první český hrad, který nebyl postaven panovníkem. Jeho podoba napovídala, že vznikal v návaznosti na soběslavskou přestavbu Pražského hradu.
..více o barokním zámku v Roudnici nad LabemVodní hrad Budyně

Vodní hrad – zámek Budyně nad Ohří
Královský dvůr či hrad existoval na pravím břehu Ohře již ve 13. století. Roku 1336 jej získali od krále Zajícové z Házmburka, za nichž ve druhé polovině 15. století byl hrad goticky přestavěn. O této přestavbě toho není mnoho známo, zdá se v však, že se již tehdy jednalo o čtverhrannou dispozici. Pozdně gotické úpravy po roce 1463 prováděli nejspíše tři mistři. Zhruba čtvercové jádro pravděpodobně zpevňovalo několik věží, z nichž se dochovala pouze spodní část severovýchodní, nárožní. Z bývalého jádra kromě ní stojí dnes dvě neúplná křídla, která si přes rozsáhlé novogotické úpravy dochovala mnoho ze své původní výbavy.
..více o Vodním hradu v Budyni nad OhříKamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz