ČLÁNKY
Malovinaři z Čech - Miroslav Říha (Čechy - Víno) Autor: Ing. Martin Krob
2007-04-15 13:43:31 Četlo: 3696 0 komentářů

Podřipské zastavení

Asi jeden kilometr před Roudnicí ve směru od Mělníka se nachází veliká zahrádkářská osada Krásné hory - myší dírka. Je to oáza klidu nejen obyvatel Roudnice nad Labem, ale třeba i Pražanů.

Pozemky nejsou nijak malé, dosahují i desítky arů, což je vhodné pro vysázení ovocného sadu nebo vinice. Tento nápad měli i pánové Petr Michalec a Antonín Došek, kteří zde již několik desítek let vinaří. Na původní ovocné zahradě po patřičné rekultivaci pan Michalec v letech 1974 až 1975 začal vysazovat vinohrad.

Prvními odrůdami byly Muller - Thurgau, Chrupka bílá a růžová, Rulandské bílé a Modrý Portugal. Později následovalo Rulandské šedé a Zweigeltrebe.

Celkový počet keřů se blíží k šestistům. S Petrem se znám více než dvacet let, úzce spolupracujeme ve vinařství i vinohradnictví, často řešíme problémy ochrany révy vinné či práce s hotovými víny ve sklepě. Jeho vína jsou trošičku jiná než vína na Mělnicku, je to dáno zdejším půdním složením, které nemá opukové podloží, ale jde o hlinitopísčitou půdu. Vinice je dobře situována, celodenně osluněna i ze severozápadní strany chráněna sousedními pozemky.

Milerka″ zde mívá neobvykle dosti kyselin s jemným buketem přezrálé broskve. Rulandské bílé je typické zlatavou barvou a při delším ležení na láhvi získává charakteristický buket čerstvého chleba. Modré odrůdy mívají na svou jemnost zvláště u Modrého Portugalu dosti tříslovin, ale to vše nahrazuje
typická ovocitost - chut‘ červeného ovoce u Zweigeltrebe. Pan Michalec má v pronájmu ještě dvě vinice, jedna se nachází v Židovicích, což je obec čtyři kilometry za Roudnicí nad Labem, a ta druhá je u Liběchova. Průměrná cukernatost letošních sklizní dosáhla 22 stupňů NM. Vína vyrábí klasickým selským způsobem ve skleněných demižonech.

Druhým vinařem v Krásných horách je pan Antonín Došek. Je to soused Petra Michalce. Antonín Došek začal vinařit před sedmnácti lety, řádově deset let před nástupem do důchodu. Jeho vinařské a vinohradnické začátky probíhaly pod dohledem doc. Viléma Krause a Petra Michalce. Nyní obhospodařuje na na 800 keřů révy vinné v odrůdovém složení Muller - Thurgau, Muškát Moravský, Hibernal, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Jeho vína vyráběná selským způsobem mají svůj rukopis, odlišují se trochu v chutích od vín Petra Michalce.

Vše je však dáno tím, jak si ten či onen vinař s víny ve sklepě „pohraje″. Na to, aby malovinaři měli stejná vína, bohudík žádný recept není, vše jsou originály v některých případech i ve „zkumavkovém“ množství a v tom je to krásné.

Pan Došek vinaří z velké lásky ke každému keři a i ke každému demižonu svého Vína přistupuje s tou největší úctou. Letošní úrodu si pochvaluje - průměrná cukernatost byla pěkných 20 stupňů NM.


Roudnické zastavení

Pojedete-li z náměstí v Roudnici nad Labem směrem na Litoměřice a kousek za mostem odbočíte vpravo, přijedete do obce Kyškovice. Kyškovice leží na pravém břehu Labe, kromě chmelnic zde narazíte i na vinice, které jsou proslavené keři Sylvánského zeleného.

Pár kilometrů proti toku Labe se zvedají Kochovické stráně Brzáneckých vinic, je to ojedinělá lokalita, kde vinice kopírují mírný pravotočivý oblouk Labe v jeho těsném sousedství a tím jsou chráněny před severozápadními větry. Slunce se tu a podpory vodní hladiny Labe opírá téměř po celý den a vinice dostávají pěkných cukrů, opukové podloží se rozpálí a vyzařuje teplo dlouho v letních nocích.

Jedním z veteránů malovinařů, který je věrný více než dvacet let vinici na Kochovické stráni, je Miroslav Krejza. Vinaří tu s největší pílí a láskou ke své tisícovce keřů révy vinné.

Sylvánské zelené zde roste v počtu 400 keřů a Modrý Portugal v 600 keřích. Pan Krejza je dlouholetým
členem ČSZ, který si tuto vinici pronajal a rozdělil mezi členy, kteří měli o vinaření zájem. Moc jich tenkrát nebylo - nakonec tu zůstali jen čtyři.

Sylvánské bylo vedeno na hlavu, po nutné podsadbě chybějících keřů se pan Krejza rozhodl vše pěstovat na středním vedení s úměrným zatížením ke stáří vinice, které dosahuje téměř šedesáti let. Vína z této vinice mají odrůdový charakter podložený jemnou kyselinkou a travnatým nádechem u Sylvánského zeleného. Modrý Portugal mívá klasickou modrofialovou barvu s chutí po červeném ovoci a s tóny borůvkové marmelády.

Víno vyrábí pan Krejza z veliké záliby pro potřebu své rodiny, nepoužívá kromě nezbytné síry žádných přísad, jeho vína jsou svěží, více-méně jde o selské víno. Letošní úroda byla pěkná s cukernatostí kolem 22 stupňů NM a v prvotřídním zdravotním stavu.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz