ČLÁNKY
Nejsme Litoměřicko (Hora Říp a okolí - Aktuální dění) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2011-01-19 22:12:27 Četlo: 8819 0 komentářů

... a v historii jsme Litoměřicko byli jen v letech 1848-1855 a 1960-2003.

Roudnice nad Labem vznikla ve středověku a byla tržním městem s právem míle ( okruh 11 km kolem města, odkud se vyprodukované zboží obchodovalo jen v Roudnici nad Labem). Roudnice nad Labem byla na Litoměřicích nezávislá. Litoměřický kraj vzniklý ve středověku zahrnoval přechodně i větší města např. Ústí nad Labem nebo Teplice, ale nikdy do něho nepatřila Roudnice nad Labem.

Nejsme Litoměřicko

Roudnice nad Labem patřila vždy ke Praze a středním Čechám. Změna nastala až po únoru 1948, kdy byla Roudnice nad Labem zařazena do Severočeského kraje a od roku 1960 dokonce do okresu Litoměřice. Tento historický experiment ukončila až reforma státní správy v roce 2003, kdy byl zrušen okresní úřad Litoměřice a vznikl obvod s rozšířenou působností Roudnice nad Labem ( ORP Rce ). Roudnice nad Labem se tak po 43 letech vyčlenila z okresu Litoměřice. Neexistuje žádný historický důvod ( kromě období ČSSR ), abychom náš region Podřipsko ( ORP Rce ) zařazovali do Litoměřicka. Mapa Podřipska/ ORP Rce/ vymezuje přesně obce, které do Litoměřicka nezařazujeme ( říkáme vždy např. Bříza, Straškov na Podřipsku nebo Roudnicku, ale ne na Litoměřicku).

Náš konkurenční soukromý server Litoměřický deník se v posledních měsících vrátil k úsměvnému označování ... stalo se v okrese..., jako jsme vídali v socialistických periodicích Průboj a Proud. Německý majitel serveru a novin na naši připomínku nereaguje, a tak ji uvádíme zde.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz