ČLÁNKY
Den republiky a Podřipska (Hora Říp a okolí - Historie) Autor: Jiří Podrábský DiS
2010-11-05 23:24:09 Četlo: 7182 0 komentářů

Již potřetí jsme se setkali v předvečer státního svátku a důstojně tak oslavili 92. výročí založení československého státu a 7. výročí obnovení regionu Podřipsko. Účast dětí s lampiony i dospělých byla podobná jako loni a my z ní máme velkou radost. Postupně s přibývající tmou se na Kramářském place rozsvěcovalo několik desítek dětských lampionů a během kulturního programu dětí z Ekologického kroužku ZŠ Jungmannova se vše schylovalo k zapálení již tradiční slavnotní vatry. Po šesti básničkách o Řípu, Roudnici nad Labem a Podřipsku sehrály děti divadelní scénku na motivy Starých pověstí českých- Příchod praotce Čecha. Když praotec Čech políbil zemi zaslíbenou a potom se rozloučil s Lechem byli diváci již nadšeni.

 Video z Řípu

 

Následovala vědomostní soutěž, kde se děti měly snažit uhodnout, kdo je bílým rouchem přikrytý dědek/ dědkové jsou dřevěné vyřezávané podobizny slavných předků, které si do nové vlasti přinesli staří Čechové z původní vlasti/. My jsme pro letošek zvolili podobiznu T. G. Masaryka a připomněli tak 160. výročí jeho narození. Po chvilce děti jméno dědka/ slavného předka/ uhádly a první, kdo uhodl byl odměněn obrazem TGM a mapou Podřipska.

Pak se účastníci bavili při krásném přednesu písní Ach synku, synku za doprovodu klavíru a akordeonu, při temperamentním zpěvu písně Já mám svou panenku v Roudnici a nakonec aplaudovali monumentálnímu čistému zpěvu národní hymny České republiky. Zpěvačka Mgr. Martina Ševčíková již tradičně strhla ke společnému zpěvu nejméně polovinu přítomných diváků.

Závěrečná vatra s 5 metrovými plameny umocnila slavnostní atmosféru na úpatí Řípu a večer pak dozněl opékáním špekáčků po odhoření vatry. Dětem se nejvíce líbila vatra, dospělým zpěv státní hymny, ale všichni byli vděční za krásné podzimní počasí. Za rok se těšíme na naší národní hoře nashledanou.

Pořadatelé akce:
Ekologický kroužek ZŠ Jungmannova v Roudnici nad Labem,
Vlastivědný spolek Říp, o.s.,
Informační server Podripsko.cz
děkují všem sponzorům za technickou podporu při pořádání této zajímavé akce.

 

Fotogalerie:

Příprava 

 

Úvodní proslov 

 

Básně 

 

Drama 

 

Hudba 

 

Zapálení vatry 

 

Vatra 

 

Opékání 

 

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz