ČLÁNKY
Kniha výletů Podřipsko - úvod (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2007-03-12 00:34:35 Četlo: 4184 0 komentářů

Vítáme Vás, vážení čtenáři, v regionu, který patří k nejnavštěvovanějším v České republice. Každý zná pověstmi opředenou bájnou horu Říp, která v roční turistické návštěvnosti soupeří s Karlštejnem či Hlubokou nad Vltavou.

Mapa PodřipskaTato knížka Vám chce ale nabídnout nejenom cestu z parkoviště na vrchol a na vrcholu pak turistickou chatu a kapličku, ale i méně známá a špatně značená zákoutí této národní kulturní památky. Nabídneme Vám i širší okolí památné hory, které se tradičně nazývá Podřipsko. Přirozeným centrem Podřipska je Roudnice nad Labem a v jejím okolí v poloměru 11 km/ 1 česká míle/ se odehrává všech 19 výletů. Dnešní turistický region, stejně jako ve středověku, by měl být dosažitelný z koňského hřbetu a této definici se snaží náš průvodce vyhovět. Jen místo koně použijeme auto, vlak, autobus, kolo nebo loď. Výlety jsou na tělo ušité rodinám s malými dětmi do 6 let věku, ale mnoho zážitků poskytnou opravdu všem návštěvníkům tohoto okouzlujícího, architekturou a přírodními krásami oplývajícího regionu.

S naší knížkou navštívíme 1 hrad, 2 zámky, 2 kláštery, 8 kostelů, 1 secesní lázně, přejdeme 2 řeky a 2 potoky po 3 mostech a 4 lávkách, uvidíme 3 jezy, 2 říční ostrovy, desítky památných stromů, představíme Vám 2 místní rostlinky, které jinde neuvidíte, desítky hříbků a muchomůrek, srnky, zajíce, divoké kachny, labutě, havrany, dravé ptáky, lovící štiky, říční škeble a mnoho dalších obyvatel této krásné krajiny.

Těšte se na tyto výlety:

1. Biskupská Roudnice nad Labem
2. Dobříň- rodiště Josefa Hory
3. Na Říp po stopách Praotce Čecha
4. Jak v Krabčicích vznikala knížka „Broučci“ Jana Karafiáta
5. Základní kámen k Národnímu divadlu- z Rovného až do Prahy
6. Gotický kostel ve Vetlé
7. Starodávnou Lužickou cestou k vinicím na Sovici
8. Doksany - románskou kryptu stráží řádové sestry
9. Zámek v Brozanech ukrývá strašidelnou mučírnu
10. Budyňský zámek hostil astronoma Tycho de Brahe
11. Rostlinka z doby ledové - světová rarita v Klenči
12. Letní byt Jana Nerudy v Bechlíně
13. Architekt Jan Letzel se představuje ve Mšeném - Lázních
14. Vražkov - lokálkou na úpatí Řípu
15. Hledání hrobu praotce Čecha ve Ctiněvsi
16. Hledání zbytků královského města Mury na ostrově Sv. Klimenta
17. Kanoí po Labi
18. Na kole labskou cyklotrasou z Račic do Lounek
19. Co spojuje Páleč, Dražice a Roudnici nad Labem?

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz