(Hora Říp a okolí - Aktuální dění)
|
Autor:
Jiří Podrábský DiS
|
2010-07-08 00:00:00
|
Četlo: 8025
|
1 komentářů
|
V sobotu 26.6.2010 se uskutečnila zatím první veřejná diskuse na téma záchrany roudnického pivovaru. Diskuse se konala symbolicky v nádherných barokních prostorách Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Vstupní dveře do galerie byly instalovány v 60. letech a původně patřily k domu Antonia Porty na roudnickém náměstí. Těmito dveřmi po slavném architektovi, jehož dílem je i zachraňovaný pivovar, museli tak symbolicky projít jak zastánci rekonstrukce, tak zastánci neodvratné demolice.
|
Hned v zádveří byla instalována výstava zapůjčená z ČVUT o peripetiích některých oceňovaných industriálních památek na našem území. Ve vstupu do hlavního sálu pak byla ochotou pana Trávníčka instalována výstavka předmětů pocházejících z původního pivovaru, které patří do soukromé sbírky tohoto pána. V zadní části galerie uprostřed obrazů Antonína Slavíčka se potom uskutečnila i v parném dnu dobře navštívená diskuse, která splnila svůj účel a v jejímž úvodu pan profesor Šenberger vysvětlil jedinečnost staveb českých pivovarů v celosvětovém kontextu a postavil se jednoznačně za jeho zachování. Totéž učinili další tři architekti, kteří se rekonstrukcemi pivovarů zabývají. Občanské sdružení Esprit zastoupené ak. mal. Jiřím Brodským a PhDr. Miroslavou Hlaváčkovou celou záchrannou akci spustilo a ústy nezávislého architekta Ing. arch. Petra Janoše prezentovalo architektonickou vizi zachování skvělých barokních prostor v objektu roudnického pivovaru. Součástí vize je i vybudování moderního kulturního a divadelního sálu nad dvěma barokními patry a vybudování minipivovaru s restaurací s využitím centrálního prostoru bývalé varny, tzv. anglické věžë/ zachovat i cenný komín z 19. století nad věží/.
Diskuse byla profesionálně a vyváženě moderována ředitelkou Galerie moderního umění PhDr. Alenou Potůčkovou.
Nadšení většiny diskutujících bohužel zchladily finanční možnosti města prezentované místostarostou Lubošem Matkem. Přesto pan místostarosta podíl města na opětovném alespoň provizorním zastřešení budovy nevyloučil s termínem "do podzimu". Zklamáním bylo vystoupení městského architekta Ing. arch. Jana Drahozala, který podobnou diskusi nepovažuje za odbornou a postrádá větší zapojení architektů do diskuse.
Přesto většina účastníků z diskuse odcházela spokojená s všeobecnou vůlí po zachování výjimečné budovy pivovaru. Dobrý dojem a mimořádný zážitek umocnila osobní návštěva budovy pivovaru, protože zde účastníci prohlídky našli deštěm zkoušená barokní dvě patra ve stále ještě dobrém stavu.
Je nejvyšší čas začít rychle jednat a budovu pivovaru provizorně zastřešit. To je nejenom stanovisko o.s. Esprit, Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, ale i stanovisko Vlastivědného spolku Říp, o.s.. Petici za záchranu pivovaru podepsalo k dnešnímu dni přes 2 tisíce signatářů/ v budově GMU nebo na internetu/.
Prof. Ing. arch. Tomáš Šenberger
Ing. arch. Petr Janoš/ vlevo/, PhDr. Miroslava Hlaváčková, Ak. mal. Jiří Brodský, PhDr. Alena Potůčková
Industriální objekty - výstava
Výstava - pivovar
Probíhající diskuse
|
|
2010-07-22 22:11:08
|
Dnes se zřítila čelní stěna budovy roudnického pivovaru .... Tak takhle by mohly vypadat novinové články a konec jedné éry v Roudnici nad Labem.
V novodobé historii města se demolovalo v takovémto rozsahu zatím 2x.
V roce 1848 v zájmu výstavby nové železnice a v roce 1976 pro nedostatek financí na opravu židovského města. Zatímco v roce 1848 následovala výstavba nejmodernější železniční trati na území Českého království, tak v roce 1976 vzniklo parkoviště. V roce 2010 vznikne znovu parkoviště. A přitom město nemá ubytovací kapacity, kulturní sál, divadelní sál ...
Pokud budeme masochisticky sledovat několikaměsíční demolici budovy až do konce, ztratíme nejenom jedinečnou barokní a industriální památku/ dosud i národní technickou památku/, ale i zbytky hrdosti na metropoli Podřipska naší Roudnici nad Labem.
|
Autor:
MUDr. Ondřej Krajník
|
|
|
POČASÍ NA PODŘIPSKU
TEPLOTA
SRÁŽKY
|