ČLÁNKY
Prohlídka Chrámu Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2009-03-23 07:47:54 Četlo: 4053 0 komentářů

Vlastivědný spolek Říp navštívil v sobotu 21. 3. 2009 druhou nejstarší dochovanou roudnickou památku Chrám Narození Panny Marie, který v kamenné podobě pochází už ze 13. století. Zbytky původního románského zdiva jsme viděli v sakristii současného chrámu, který velkolepě postavila huť biskupa Jana IV. z Dražic ve stylu gotickém a který má současnou podobu po přestavbě architektem Octaviem Broggiem z 18. století ve stylu barokní gotiky.

Prostor kostela je opravdu velkolepý a skrývá kopie původně originálních obrazů, které dnes nalezneme v Národní galerii v Praze/ Roudnická madona, votivní obraz Jana Očka z Vlašimi/. Zakládající deska kláštera i kostela potvrzuje starobylost tohoto prostoru- základní kámen byl položen v roce 1333.


Po prohlídce jsme přes kapitulní síň prošli do východního křídla kláštera Augustiniánů, které stavěli francouzští stavitelé a které prošlo rekonstrukcí tak jako celý klášter v 90. letech. Na zdi jsme obdivovali fresku pocházející z období před rokem 1350, která znázorňuje ukřižování Ježíše Krista na vinné ratolesti a která prošla restaurátorskýma rukama pana Brodského. Po prohlídce podzemního jezírka/ zatopené sklepní prostory/ jsme vystoupali nad sakristii do zimní kaple, kde jsme viděli další fresku z doby kolem roku 1420 s tématem založení řádu. Tato kaple mnichům sloužila i jako knihovna- trezor na nejvzácnější publikace se zachoval do dnešních dnů.


Poté jsme vystoupili na zahradu kláštera a obdivovali jsme pohled na zvonici, která byla po požáru znovu vystavěna v roce 1715. Kostnice v zahradě pod zvonicí, kde dříve bývalo pohřebiště, je již téměř rozložena zubem času.


Zážitek umocnil výborný výklad pana Hrnčíře, který má ke komplexu kostela, kláštera i zvonice opravdu vřelý vztah a dokonale ho zná. Tímto mu ještě jednou děkujeme.


Na dokreslení prvního jarního dne roku 2009 uvádíme několik fotografií z tohoto již 30. výletu spolku Říp a zveme všechny zájemce na prohlídku chrámu a kláštera. Prohlídky organizuje farní úřad a probíhají po dohodě v budově probošství každý všední den do 15:00 hod.

Město Roudnice nad Labem pohledem ze zvonice

Obr. 1: Město Roudnice nad Labem pohledem ze zvonice.

Spolek Říp pod budovou zvonice

Obr. 2: Spolek Říp pod budovou zvonice/ průvodce pan Hrnčíř první vpravo/

Chrám Narození Panny Marie, klášter Augustiniánů a budova gymnázia

Obr. 3: Chrám Narození Panny Marie, klášter Augustiniánů a budova gymnázia/ vlevo/

Novodobý přírůstek do rajského dvora kláštera- kašna se znakem Jana IV. z Dražic

Obr. 4: Novodobý přírůstek do rajského dvora kláštera- kašna se znakem Jana IV. z Dražic/ biskupská hůl obtočená vinnou ratolestí/. Kašna byla odhalena v roce 1999 a zhotovil ji sochař Stanislav Hanzík.


Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz