ČLÁNKY
Hledání zbytků královského města Mury na ostrově Sv. Klimenta (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2009-02-10 10:18:29 Četlo: 4378 0 komentářů

Náš dnešní výlet začíná v obci Hostěnice, do které dojedeme z obce Brozany úzkou silničkou, která v jednom místě vede nad dálnicí D8 a je z ní krásný výhled na Říp. Hostěnice projedeme po hlavní cestě až k úzkému mostku přes rameno Ohře, který již nepřejedeme a zaparkujeme v jeho blízkosti.

Po mostku pak již pěšky přejdeme mlýnskou strouhu, která přivádí vodu k mlýnu v Brozanech a kterou jsme na jiném místě překračovali už ve výletu do Brozan. Tím se dostáváme na ostrov sv. Klimenta. Pokračujeme polní cestou lemovanou vlevo stromy a vpravo udržovaným polem stále dále do nitra ostrova až k dřevěnému kříži na okraji chatařské osady“ Na Klimentě“. Zde si pod křížem vlevo od cesty připomeneme velmi zajímavý osud tohoto místa.


Dřevěný kříž přípomínající zaniklý původně románský kostel sv. Klimenta
 

Obr. 1: Dřevěný kříž přípomínající zaniklý původně románský kostel sv. Klimenta


Na tomto místě existovala keltská osada, kterou osídlili později Slované a kterou v r. 1146 věnoval Vladislav II. premonstrátskému kláštěru v Doksanech. Obec se okamžitě stala hospodářským střediskem nově vzniklého kláštěra, a tak je již v opisu darovací smluvy z r. 1226 nazývána Přemyslem Otakarem I. městem. Město se společně s kláštěrem velmi rychle vyvíjelo a získávalo mnohé obchodní pravomoci/ např. právo bezcelního obchodu se Saskem/. Město ale nemělo štěstí. Za obrovské povodně v roce 1342 bylo téměř zcela zničeno a většina jeho obyvatel se přesunula na jiný klášterní pozemek, který si osadníci nazvali Novými Dvory a takto vzniklá obec existuje dodnes. Z královského města Mury tak zbyl jen románský kostel sv. Klimenta, který byl později barokně přestavěn a za císaře Josefa II. zrušen úplně. Zdivo z kostela bylo použito na stavbu obydlí v nově vzniklé osadě.

Zbytky starobylého královského města Mury dnes připomíná už jen kostelní štít/ spíše zbytky/ zastavěné v obydlí vedle kterého právě sedíme.

 

Barokní podoba kostela sv. Klimenta se dá již jen tušit 

Obr. 2: Barokní podoba kostela sv. Klimenta se dá již jen tušit


Po této historické exkurzi se vydáme dále po cestě do chatové osady „Na Klimentě“ a za informační tabulí o historii místa v centru osady zahneme vpravo jdeme podél chat po levé ruce až k hlavnímu toku řeky Ohře. Zde zahneme po pěšině znovu vpravo a podél řeky jdeme proti proudu a cestou obdivujeme píli chatařů s kterou upravují okolí svých chat i říční břeh.

Děti se zde mohou pohoupat na houpačkách u řeky a poté kopírujeme koryto řeky a zahýbáme znovu vpravo. Po chvilce vycházíme z osady a na protilehlém břehu již vidíme další chatařskou osadu. Po břehu dojdeme až k jezu mezi obcemi Hostěnice a Písty a zde se znovu zastavíme, dospělí se v létě mohou i vykoupat pod jezem.

 

Jez v Hostěnicích byl opraven v roce 2004 za přispění fondů EU 

Obr. 3: Jez v Hostěnicích byl opraven v roce 2004 za přispění fondů EU


Na protějším břehu vidíme autokemping Písty a zahradní restauraci. Na našem břehu těsně nad jezem vidíme odbočku mlýnské strouhy a podél tohoto náhonu se vrátíme zpět na můstek před kterým jsme zanechali auto. Zde, nedaleko rozcestníku značek KČT, náš výlet končí. Další výlet po červené turistické značce buď do Brozan nebo do Budyně nad Ohří se nabízí, ale pro děti je příliš dlouhý.

 

Babočka admirál se na rozkvetlém stromě skoro nedá přehlédnout 

Obr. 4: Babočka admirál se na rozkvetlém stromě skoro nedá přehlédnout


Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz