ČLÁNKY
Slavnostní táborák na úpatí hory Říp (Hora Říp a okolí - Aktuální dění) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2008-10-28 22:47:40 Četlo: 3214 0 komentářů

Dne 27. 10. 2008 se po 70 letech uskutečnil slavnostní táborák na úpatí národní hory Říp u příležitosti výročí založení československého státu. Letos jsme si na Kramářském place nad obcí Krabčice- Rovné připomenuli už 90. výročí osamostatnění našeho státu a letos poprvé i 5. výročí zrušení okresů a znovuobnovení původních regionů, tedy i našeho Podřipska.

Slavnostní ohně na tomto místě mají svou 1500 let dlouhou tradici, která byla potvrzena velkou vatrou u příležitosti převozu korunovačních klenotů z Vídně do Prahy v roce 1867 a v tradici se pokračovalo i v letech 1918- 1938 u příležitosti výročí vzniku Československé republiky.

Oslavy však táborákem jen vyvrcholily, protože už od rána se na Řípu intenzivně pracovalo.

 

Ekologický kroužek při ZŠ Jungmannova v Roudnici nad Labem získal dotaci z fondu Natura 2000 a za pomoci spolku Říp a díky další podpoře regionálních sponzorů instaloval novou naučnou stezku, která má 7 zastávek a informuje o geologii, floře a fauně na Řípu, dále o pramenu vyvěrajícím nad obcí Mnetěš a světové raritě na Podřipsku- nalezišti hvozdíku písečného českého v Klenči. Informační tabule zbývá osadit texty s obrázky a první turisté se po kompletní stezce mohou projít už příští týden. Obdivuhodné na celodenní akci je zapojení 30 nadšenců v době svého volna nebo dovolené bez nároku na mzdu.

 

Další akcí, která předcházela slavnostnímu táboráku byl lampionový průvod pro děti, který vedl z obce Rovné na Kramářský plac a kterého se zúčastnilo nebývale mnoho dětí ze širokého okolí. Lipová alej na Říp byla téměř vyplněna zářícími lampiony a děti byly před táborákem odměněny recitací originálního textu Aloise Jiráska ze Starých pověstí Českých, který pojednával o příchodu Slovanů na Říp. Podle pověsti totiž před 1500 lety na toto místo vystoupal praotec Čech a rozdělal zde první obětní slovanský oheň na našem území.

Poté byl slavnostní táborák zažehnut a účastníci si slíbili, že se zde budou u táboráku a s lampiony setkávat každý rok.

 

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz