ČLÁNKY
Výlet po Labi (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2008-06-18 22:21:47 Četlo: 3877 0 komentářů

Kilometráž Labe:
18.1 v 2,8 PK vl + 3 km Dobříň vl500 m vl
20,6 ř.km Záluží vl
21,6 ř.km Kozlovice vl
22,0 ř.km Brzánky vp, hora Sovice vp
23,3 ř.km Kyškovice vp
24,5 ř.km Dobříň vl, rodná světnička básníka Josefa Hory- č.p. 4

27.3 v 2,8 PK vl Roudnice nad Labem vl, vp slalomová trať vp WW II-III, Roudnice n. L. 300 m vl

V 09:15 vjíždíme do malého plavebního kanálu komor v Račicích a v 09:30 hod opouštíme komory za dohledu pana jezného. Z komor vyjíždí bez problémů všech 11 lodí.

Obr. 1: V plavebním kanále v Račicích klesala hladina vody velmi rychle

 


Pádlujeme pod chatovými osadami na pravém břehu a vlevo brzy vidíme domky obce Záluží. Po chvíli míjíme nákladové zařízení pásového transportéru písku před obcí Kozlovice a ponecháváme Kozlovice za námi na levém břehu. Jako magnet nás přitahuje hora Sovice. Pod vinohrady ve svahu vidíme obec Brzánky na pravém břehu a již pokračujeme pod chatovou osadou Hamráček do obce Kyškovice rovněž na pravém břehu. Obec Kyškovice se prý jmenuje podle rybáře, který pojídal kyšku/ kysané mléko/. Dále míjíme dobříňský háj na levém břehu a s pohledem na balírny a bájnou horu Říp kotvíme na levém břehu u schůdků v obci Dobříň.

Obr. 2: Po 1,5 hodině vystupujeme z lodí v obci Dobříň

 

Vydáváme se do č.p. 4, kde je pamětní rodná světnička básníka Josefa Hory o které nám zajímavě vypráví neteř básníka paní Ing. Dagmar Tomanová. Vybraný „ dobrovolník“ recituje báseň Červenec a ukazujeme si mnoho zajímavých věcí spjatých se životem Josefa Hory.

Obr. 3: Ing. Dagmar Tomanová před rodným statkem Josefa Hory v Dobříni

 

Asi po 45 minutách nasedáme znovu do lodí a vydáváme se na závěrečný úsek cesty do Roudnice nad Labem, kam přijíždíme pod krásným panoramatem města se zámkem, věžemi všech kostelů, hlásky a zvonice dle plánu ve 12: 45 hod. Na levý břeh vystupujeme suchou nohou náplavem za mlýnem. Počasí bylo slunečné a výlet v této podobě můžeme všem vodákům jen doporučit.

Obr. 4: Bez komentáře

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz