ČLÁNKY
Budyňský zámek hostil astronoma Tycho de Brahe (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2008-01-08 22:11:12 Četlo: 4199 0 komentářů

Náš další výlet začíná na náměstí v Budyni nad Ohří. Přijíždíme do velmi starobylého královského města, které vyrostlo u tzv. Chlumecké cesty, která zde překračovala Ohři na cestě z Prahy do Německa, jak bylo popsáno v několika středověkých cestopisech. Už v 10. století zde stál dřevěný most přes Ohři a z 12. století pocházejí první písemné zmínky o zdejším knížecím dvorci.

Délka výletu: 600 m
Mapa výletu:

Ve středověku s postupným úpadkem Chlumecké cesty král Jan Lucemburský o panství ztratil zájem a Budyni prodal Zajícům z Hazmburka, kteří ji přivedli k velkému rozkvětu.
Po příjezdu do města zaparkujeme před budovou městského úřadu.

Obr. 1- budova radnice, kterou městu věnoval Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka

Budovu si dobře prohlédneme, protože kdysi patřila Janu Zbyňkovi Zajíci z Hazmburka, našemu dnešnímu průvodci. Zajícové z Hazmburka byl slavný český šlechtický rod, který své původní sídlo hrad Hazmburk opustili a od 16. století přebývali hlavně v budyňském hradu, který začínali přestavovat na pohodlnější zámek. Po prohlídce radnice projděme kolem kostela sv. Václava, který stojí uprostřed náměstí a odtud již míříme přes zámeckou bránu do areálu zámku.

Obr. 2- kostel sv. Václava na náměstí v Budyni nad Ohří

Obr. 3- krásně opravený renesanční zámek

Než vstoupíme představme si blíže našeho dnešního průvodce. Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka vstoupil do dějin jako štědrý podporovatel učenců a alchymistů. O budyňském zámku se traduje, že zde Jan Zbyněk dokázal vyrábět zlato z olova a ve sklepích zámku ukryl zlatý poklad/ kvočnu s 12 zlatými kuřaty a 12 apoštolů/, který se nalézá v místě, kam směřuje pohled skřítka Kvasničky, jehož socha je umístěna na nádvoří v arkýři v rohovém zkosení budovy.

Obr. 4- socha skřítka Kvasničky, podobná je prý v chrámu Notre-Dame v Paříži

Tolik jedna z pověstí z této pohádkové doby, kdy v Praze vládnul císař Rudolf II.. Skutečnost je ale taková, že Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka nakonec o veškerý svůj majetek přišel a zlato ani elixír mládí se mu vyrobit nepodařilo. Než započne organisovaná prohlídka zámku včetně Jandova městského muzea.

návštěvní doba:
leden, únor, březen, listopad, prosinec:
so, ne 10. 30 - 12 13.30 - 15.30
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen:
út - ne 10. 30 - 12 13.30 - 17
celoroční provoz
zavírací den: pondělí
v případě svátku v pondělí je otevřeno
vstupné:
dospělí 30,-, děti do 16ti let 10,-, studenti, důchodci a ZTP 20,-

Připomeňme si, že roku 1598 věnoval panu Janu Zbyňkovi Zajícovi z Hazmburka své významné dílo „ Astronomie instauratae mechanica“, v kterém popisuje všechny své přístroje, sám slavný dánský astronom Tycho de Brahe a přijal jeho pozvání na Budyni, kde využil zejména velkou a cennou knihovnu. Možná si prohlédl i krokodýla, který tehdy ještě mohl živořit v hradním příkopu a dnes jako nejstarší dochovaná zvířecí vycpanina v Evropě pod názvem Budyňský drak zdobí budyňský zámek.

Ukončeme nyní prohlídku zámku, kde si můžeme koupit např. turistickou známku a vydejme se ze zámecké brány vlevo a hned znovu vlevo jednosměrnou uličkou směrem k řece Ohři. Dojdeme na malý můstek přes říční rameno naproti zahradní restauraci, kde se můžeme občerstvit a pomyslíme, že dále po silnici na Libochovice po červené turistické značce můžeme dojít až k mostu přes Ohři přesně po stopách dávné Chlumecké cesty. Toto pokračování, které je na protějším břehu Ohře korunováno krásným koupáním vlevo pod mostem a hledáním zde typického mlže velevruba tupého na dně řeky je spíše pro školní děti a rodiče. My se po červené značce vydáme zpět na náměstí a po červené turistické značce projdeme městem, zpět k autu.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz