ČLÁNKY
Zámek v Brozanech ukrývá strašidelnou mučírnu (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2007-12-03 22:26:02 Četlo: 3839 0 komentářů

Náš výlet začíná před obecním úřadem v Brozanech. Zde na parkovišti v centru malebné obce vystoupíme z auta a přejdeme k mlýnskému náhonu, který ohraničuje velký ostrov sv. Klimenta a z hlavního koryta řeky Ohře se odděluje v obci Hostenice.

Proti proudu náhonu můžeme až do Hostenic/ startovní místo jednoho z dalších výletů/ dojít po červené turistické značce.

My se ale vydáme přes lávku nad mlýnským náhonem po schodech směrem k nově zrekonstruované tvrzi na kopci.

Mapa výletu:

Délka výletu: 2, 2 km

Obr. 1- zámek v Brozanech byl jako tvrz založen v 15. století, největšímu rozkvětu ale vděčí rodu Vřesovců a rodu Zajíců z Hazmburka

Cestou si můžeme představovat sgrafitovou výzdobu zámeckých stěn, či vinohrady na úbočích pod zámkem. Tak totiž zámek vypadal v době své největší slávy v 16. století. Tehdy patřil Zikmundu Brozanskému z Vřesovic. Tento šlechtic renesančně upravil i kostel sv. Gottharda, který je dodnes ozdobou obce.


Obr. 2- kostel sv. Gottharda pocházející z 2. čtvrtiny 13. století a založen byl jako celá obec mělnickými probošty, přestavěn byl v 2. plovině 14. století a upraven v 16. století. Interiéru kostela dominuje úchvatný kamenný hlavní oltář z r. 1571, který je připisován Jobstovi z Pirny. Cenné jsou i kamenné epitafy které patří příslušníkům rodu Vřesovců, kterým Brozany patřili celých 99 let.

Vystoupáme před zámek a určitě ho navštívíme.


Otevírací doba: IV.- X. So, Ne 10:00 – 16:00 hod, Po- Pá- zavírací den

Kdo má zájem o prohlídku mimo otvírací dobu a tvoří skupinu nejméně 3 osob volejte na telefonní číslo 721450224 do 18:00 hod


Uvnitř zámku opatrně sejdeme do sklepní mučírny, která na menší děti určitě mocně zapůsobí. Mučírna připomíná jednoho z potomků pana Zikmunda, který se jmenoval Vilém a neblaze proslul krutým pronásledováním nekatolíků v dobách honů na čarodějnice. Možná není náhoda, že syn krutého pana Viléma byl posledním Vřesovcem a s ním rod vymřel po meči. Poté postupně vystoupáme do 1. patra, kde obdivujeme krásný výhled. Z oken vidíme věže mohutného klášterního komplexu v Doksanech, vrchol Řípu a při dobré viditelnosti panorama Českého středohoří. Doba rozkvětu Brozan končí v r. 1631, kdy zámek i obec zpustošili Švédové a Sasové. Před odchodem ze zámku si zakoupíme některý suvenýr, např. turistickou známku.

Po prohlídce zámku sejdeme znovu po zámeckých schodech k autu, po lávce mlýnského náhonu vstoupíme znovu na ostrov sv. Klimenta a vydáme se na opačnou stranu.


Obr. 3- renesanční mlýn i mlýnský náhon vystavěl Jaroslav Brozanský z Vřesovic/ strýc Zikmunda Brozanského z Vřesovic/

Jdeme po pravé straně návsi a před budovou školy zahneme vpravo. Zezadu pak obejdeme kostel sv. Gottharda. Za kostelem zahneme podle směrovky/ autokempink/ vpravo a mezi novější vilkovou zástavbou projdeme až do blízkosti řeky Ohře a dále mezi dvěma rybníky k vstupu do autokempinku, kde se můžeme jak vykoupat, tak občerstvit. Na protějším břehu řeky Ohře vidíme zeď zahrady doksanského kláštera, který jsme při našich výletech již navštívili. Dále proti proudu Ohře po úzké pěšině je moderní jez, který jsme už také viděli v předchozím výletu a začíná zde přírodní rezervace Loužek. My zůstaneme v recepci a zjistíme ještě ceny za ubytování. Brozany, Doksany a přilehlé přírodní scenérie podél Ohře určitě lákají k delšímu pobytu než je jedno odpoledne a zdejší autokempink je i proto častým cílem zahraničních turistů.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz