ČLÁNKY
Základní kámen k Národnímu divadlu: Z Rovného až do Prahy (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2007-08-03 01:44:13 Četlo: 3885 0 komentářů

Náš výlet začíná na parkovišti na úpatí Řípu nad obcí Rovné. Znovu se vydáme k informační tabuli o Národní kulturní památce Řípu ve směru červené turistické značky. Na vrchol naší národní hory vyjdeme po stopách výletu č. 3. Zde se vydáme k rotundě sv. Jiří a dále směrem k roudnické vyhlídce/ značena jako vyhlídka na České středohoří/.

Délka výletu: 2 km


Mapa výletu:

Jdeme z mírného kopce stále rovně po vyšlapané pěšině/ nezabočíme vlevo dle směrovek/ a asi po 30 metrech dojdeme k chatrnéhu zábradlí, kde jen zašlá cedulka označuje, že na tomto místě byl vylomen základní kámen k národnímu divadlu v r. 1868.

Obr. 1- cedulka označující místo vylomení základního kamene k Národnímu divadlu

My víme, že to bylo v dubnu toho roku a že byl vylomen velký kamenný blok, který se valil po úbočí, které ještě nebylo zalesněno a na současném parkovišti, kde máme auto, se rozlomil na více částí. Největší kamenný fragment byl hned na úpatí opracován kameníky a naložen na selský vůz. Na kámen nechali organisátoři vytesat nápis: „ Ze Řípu svůj domov vzal, na Bílé hoře dokonal, v matičce Praze z mrtvých vstal“. Dne 10. 5. 1868, po skončení velkého táboru lidu, kterého se zúčastnilo přes 20 000 lidí se po 16.00 hod vůz tažený 6 bělouši a doprovázený předními podřipskými rolníky vydal na cestu do Prahy. Slavnostní průvod cestou pozdravován tisíci diváky projel Ctiněvsí a večer přenocoval ve Veltrusích.

Obr. 2- dobová rytina zachycující převoz základního kamene k Národnímu divadlu

Hned ráno pokračoval průvod do Prahy a u Poříčské brány/ brána byla později zbořena- stávala v místě dnešní stanice metra Florenc/ byl kámen předán Pražanům. Slavnostní akt položení základního kamene k Národnímu divadlu se odehrál 16. 5. 1868 a stal se velkolepou kulturní i společenskou událostí.

Nyní sejděme opatrně kolem chatrného zábradlí kolmo z kopce mezi stromy. Terén je zde velmi obtížný a děti ho zvládnou jen za doprovodu rodičů. Vyjdeme z lesa u značky zákaz vjezdu a asi po 30 m dojdeme k autu na parkovišti pod Řípem. Zde se psala historie a zde se národ scházel v rozhodujících dobách.

Dr. Miroslav Tyrš sem například z nádraží Nelahozeves přivedl pěšky první kolektivní výlet pražského Sokola v počtu 73 účastníků pouhé 2 měsíce po založení Sokola. Pro zajímavost je v úvodu této knihy otištěn originální návod pražského Sokola pro výlet na Říp z roku 1899.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz