ČLÁNKY
Jak v Krabčicích vznikala knížka Broučci Jana Karafiáta (Hora Říp a okolí - Cestování) Autor: MUDr. Ondřej Krajník
2007-07-08 02:20:52 Četlo: 5300 0 komentářů

Výlet začíná znovu u informačního centra v Roudnici nad Labem. Tentokrát se ještě před začátkem cesty zahleďme do výše 1. patra nad dnešním informačním centrem, neboť z těchto oken obdivoval České středohoří spisovatel Jan Karafiát, který r. 1870 v Roudnici nad Labem bydlel a takto ji popisoval:

Znáte Roudnici a Podřipsko? Mně se tam líbilo, když jsem přišel ponejprv, mně se tam vždy více líbilo. Jdu od nádraží vzhůru po náměstí, a co tu vidím? Tenkrát roudnické slečinky a paničky mnoho pěstovaly oleandry a když je měly v nejkrásnějším květu, rády je za pohody vystavovali před dům, aby se i druzí z nich pokochali. Bývaly tam celé uličky takových rozkvetlých oleandrů a když jsem se rád na ně díval, zalétaje v duchu mnohem dál do slunných krajů, kterých jsem ve skutečnosti nikdy neviděl. Znáš ten kraj, kde citron kvete?

Mapa výletu:

Délka výletu: 3, 0 km

Po tomto zamyšlení se vydáme po chodníku směrem ke knihovně Ervína Špindlera a před Řipskou ulicí vpravo vedle květinky na zdi jednoho z měšťanských domů si prohlédneme pamětní desku Klementiny Kalašové/ obr. 1/.

Obr. 1 Pamětní deska Klementiny Kalašové, operní pěvkyně narozené v Horních Beřkovicích v rodině lékaře, která v Roudnici nad Labem studovala a poté okouzlila nejslavnější operní domy v Evropě. Po sporech v Národním divadle přijala nabídku z Brazílie, kde za nejasných okolností zemřela v r. 1889 ve městě Bahia zřejmě na žlutou zimnici a ještě v témže roce na její památku vydal Jaroslav Vrchlický básnickou sbírku“ É morta“/ je mrtva/. Jeho dopis přítelkyni se totiž vrátil z Jižní Ameriky s nápisem É morta.

Poté projdeme Řipskou ulicí vzhůru a nyní již po červené turistické značce zamíříme k vrchu Hostěraz- mezistanici naší cesty. Cestou ve městě míjíme po levé ruce Galerii moderního umění, kterou určitě navštívíme:

otevírací doba: út- ne 10:00- 12:00 a 13:00- 17:00 hod, vstupné 30 Kč,

Potom míjíme barokní špýchar před nímž se tyčí socha sv. Jana Nepomuckého a poté mezi bytovými domy a vilkami přicházíme na úplný konec ulice K Řípu ke špatně značené odbočce červené značky vlevo podél plotů nových vilek do málo udržovaného parku s náletovými dřevinami, který po červené značce projdeme až k silničnímu obchvatu na město Štětí/ v dálce vidíme papírenské komíny/, opatrně přejdeme poměrně rušnou silnici a ocitáme se v zahrádkářské kolonii Pod Hostěrazem. Odtud obdivujeme krásné panorama Českého středohoří, zejména blízkou horu osázenou vinnou révou- Sovici. Poté pokračujeme do kopce s názvem Hostěraz, pod jehož vrcholem se zastavíme a z částečně proklestěné vyhlídky se podíváme na Roudnici nad Labem pod námi/ obr. 2/.

Obr. 2 Pohled na Roudnici nad Labem z vyhlídky cestou na vrch Hostěraz

Poté pokračujeme na mítinu ven z lesa a odtud znovu obdivujeme České středohoří, tentokrát s důstojně se tyčícím Hazmburkem a krásně vidíme i osamělou impozantní kupu Řípu/ obr. 3/.

Obr. 3 Hora Říp z vrchu Hostěraz

Na této mítině si najdeme slunné místo pro svačinu. Poté pokračujeme dále lesem po lesní cestě po červené značce až k hlavní silnici do obce Krabčice/ vesnické domy jsou odsud na dohled/, kde náš výlet s dětmi končí. Zde můžeme přemýšlet, odkud Jan Karafiát v roce 1871 bral inspiraci pro zde vzniklou legendární dětskou knížku Broučci. Snad vám pomůže krátký popis vybraný z této knížky o umístění jednoho z hmyzích domečků/ „ Pod skalou vysoký vřes, a v tom vřesu mech jako samet, a v tom mechu na samé skále krásná, krásná chaloupka“/.

Na polní cestě před hlavní silnicí náš výlet s dětmi končí a na okolní louce si děti mohou hledat broučky z památné knížky/ obr. 4/.

Obr. 4 Broučků je na louce opravdu nepočítaně.

Dopravu zpět zajistí buď dopředu zjištěný autobus z Krabčic nebo nejzdatnější člen rodiny, který se vrátí do Roudnice nad Labem pro auto. Odolné rodiny mohou pokračovat ještě asi 300 m do obce Krabčice. Krabčice jsou důkazem osídlení této krajiny ještě před příchodem praotce Čecha, protože zde byly nalezeny hroby lidí z doby kamenné, ten poslední v roce 2007 na zahradě jednoho z rodinných domů. Dnes můžeme v obci shlédnout novorenesanční kostel/ obr. 5/

Obr. 5 Novorenesanční evangelický kostel z r. 1885 v obci Krabčice

nebo naproti kostelu sejít z kopce a pěšinou vyjít na místní hřbitov, kde můžete navštívit hrob nejslavnějšího roudnického starosty Ervína Špindlera/ obr. 6/.

Obr. 6 Hrob Ervína Špindlera na hřbitově v Krabčicích.

Přidat komentář může pouze přihlášený uživatel.

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz