AKTUALITY
Výstava Národ sobě v GMU 2018-09-13 21:17:25

V neděli 9.9. 2018 skončila v GMU v Roudnici nad Labem ojedinělá výstava obrazů uspořádaná ve volném cyklu Genius loci, která byla věnována výročí 150 let od vylomení základního kamene ke stavbě Národního divadla v Praze z Národní hory Říp. 

Spolek Říp se zúčastnil v počtu 9 členů už 8. 9. 2018 přednášky Niny Milotové " Podřipsko národu", kterou výstava vrcholila. A slyšeli jsme mnoho zajímavého o historii vylomení kamene, jeho cesty do Prahy i slavnostního uložení do základů Národního divadla. Prohlídka tematicky skvěle vybraných a mimořádně kvalitních obrazů s tématem Říp a Roudnice nad Labem od Josefa Mánesa, Julia Mařáka a dalších výborných malířů té doby umocnila mimořádný zážitek z výstavy. V Roudnici, v krásném prostředí GMU, byly asi na dlouhou dobu naposledy vystaveny vzácné obrazy zapůjčené z Národní galerie v Praze. 

Děkujeme Galerii moderního umění za připomenutí slavné doby, kdy se na Podřipsku psaly dějiny českého národa.  

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz