AKTUALITY
Podřipané sobě- koncert Jitky Čechové 2018-04-08 09:27:04

V sobotu 7. 4. 2018 od 18:00 hod se kaple roudnického zámku stala dějištěm již desátého koncertu vážné hudby v podání slavných Podřipanů. První koncert proběhl v nádherných prostorách barokní kaple hned po ukončení činnosti Vojenské hudební konzervatoře v březnu osmičkového roku 2008 a tehdy poprvé v Roudnici vystoupila Jitka Čechová. Ještě před začátkem včerejšího koncertu jsme přivítali tradiční vzácné hosty MUDr. Hassana Meziana, senátora za Podřipsko a Dr. Václava Němce, místopředsedu Společnosti Bedřicha Smetany a společně s diváky jsme zavzpomínali na slavné roky 1868 a 1918 na Podřipsku, na osobnost Ervína Špindlera, jehož pobyt v Roudnici je právě těmito roky ohraničen. Vzpomínali jsme i na přínos rodu Lobkowiczů pro Roudnici nad Labem a Podřipsko. Slavnostní koncert Jitky Čechové podporoval snahu roudnické veřejnosti o zbudování nového velkého kulturního sálu na městském pozemku v roudnickém pivovaru, i když vystoupení přímo v barokní sladovně nakonec nebylo bez nové kolaudace sálu úřady povoleno. Jitka Čechová vystoupila se skladbami Bohuslava Martinů a Josefa Páleníčka se svým manželem Janem Páleníčkem( violoncello) a zavzpomínali na své zásnuby přesně před 20 lety. Jan Páleníček ukázal mistrovské zvládnutí krásných hudebních motivů svým unikátním nástrojem a publikum první polovina koncertu nadchla. Po krátké přestávce jsme teple oblečeni vychutnávali klavírní mistrovství Jitky Čechové, která zvláště v Českých tancích od Bedřicha Smetany předvedla výkon, který nemá v ČR, ale ani celosvětově obdoby. Děkujeme za skvělý zážitek i přídavky Jitce Čechové a jejímu manželovi Janu Páleníčkovi, odměnou roudnického publika pro hudebníky byl několikaminutový potlesk ve stoje. Znovu se potvrdilo, že Jitka Čechová má v Roudnici stálé a velké publikum, které tentokrát čítalo 82 Podřipanů. Znovu můžeme napsat " Moji Podřipané mi rozumějí" a těšit se na další podobný zážitek třeba jednou i v Podřipském divadle. 

P.S. 

Za 10 let konání koncertů vážné hudby se v kapli roudnického zámku vystřídali tito skvělí Podřipané: Jitka Čechová, Jana Štěrbová, Klárovo kvarteto, Alena Kolaříková, Jakub Hejhal, Vladimír Heuler, Jan Páleníček, Eva Kovaříková. Všem umělcům děkujeme a potvrzujeme tím zcela mimořádnou hudební tradici na Podřipsku. 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz