AKTUALITY
Den republiky a Podřipska 2017-10-28 10:22:44

Podvečer 27. 10. 2017 patřil na úpatí Řípu tradičně oslavám státního svátku založení Československé republiky v roce 1918 a výročí znovuobnovení regionu Podřipsko v roce 2003. Vlastivědný spolek Říp a Obec Krabčice- Rovné připravili už 10. ročník lampionového průvodu z Rovného na Kramářský plac. Počasí bylo větrné, ale nepršelo, a tak se lipová alej pod Řípem rozzářila dětskými lampiony jako svítící had směřující k Řípu. Na úpatí naší Národní hory pak čekal na děti i rodiče kulturní program, úvodní slova připomněla význam státního svátku a jelikož v průvodu dorazil na Říp i prezidentský kandidát pan Michal Horáček, tak krátce pozdravil spokojené účastníky průvodu. Potom recitovala báseň Hora Říp od Jaroslava Seiferta žákyně ZŠ Jungmannova Nikola Vorlíčková a sklidila zasloužený aplaus. Historický kvíz organizoval roudnický kronikář pan Jan Neruda a vítězství si odnesla žákyně ZŠ Školní z Roudnice nad Labem Lenka Jindráková, která v hádance poznala rod Lobkowiczů, pan Neruda vystupoval jako Vojtěch Popel z Lobkowicz. Vrcholem akce byl zpěv naší státní hymny Kde domov můj v podání Mgr. Martiny Ševčíkové. Na závěr jsme zapálili slavnostní vatru a opekli připravené vuřty. Popíjel se čaj, svařené víno a vychutnával se výhled na pod Řípem zářící podřipské i vzdálenější obce. Všem účastníkům děkujeme za účast a těšíme se zase za rok, kdy budeme slavit jubilejní 100. výročí založení naší republiky. 

Děkujeme sponzorům akce: Obec Krabčice- Rovné, Město Roudnice nad Labem, Řeznictví a uzenářství Kolaříkovi Roudnice nad Labem, Zámecká restaurace Roudnice nad Labem, Občerstvení Lenka Doušová a Alibaba z Roudnice nad Labem. 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz