AKTUALITY
Koncert pro pivovar 2017-06-08 21:20:45

Ve čtvrtek 8. 6. 2017 od 17:00 hod se v GMU v Roudnici nad Labem konal koncert Jany Štěrbové a souboru CESMÍNA věnovaný roudnickému pivovaru s názvem Pijácké písně. Úvodní slovo paní ředitelky GMU PhDr. Aleny Potůčkové uvedlo diváky do 19. století, kde se koncert odehrával. Omluvu na poslední chvíli zaslal pan Prof. Jan Royt, který měl neodkladnou povinnost na univerzitě a program tak bohužel přišel o jeden z plánovaných klenotů.

Přenesli jsme se do slavného roku 1868, tedy roku odvozu základního kamene k ND z Řípu do Prahy.  Představili se nám Dr. Martin Kalaš( MUDr. Ondřej Krajník) a jeho dcera Klementina Kalašová( operní zpěvačka Jana Štěrbová). Představili se i další aktéři koncertu- mělnický pěvecký sbor DD Mělník CESMÍNA s doprovodem akordeonu pana Jiřího.

Roudnická hospoda U Celerýnů improvizovaná v prostorách galerie praskala ve švech a zábavu organizovala s noblesou sobě vlastní paní Jana Štěrbová. Zpíval zaplněný sál GMU i všichni vystupující. Dozvěděli jsme se jak se vyrábí pivo, co je na roudnickém pivovaru nenapodobitelné a jak se kulturní život v Roudnici rozvíjel v době sbírek na Národní divadlo v Praze.

Na závěr koncertu po přesunu z roku 1868 do roku 2017 byl vyzván Ing. Arch. Petr Jánoš k prezentaci záměru stavby nového Podřipského divadla a dalších možností využití budovy pivovaru v Roudnici. Plánované otevření Prozatímního divadla pro jednorázové kulturní akce ve sladovně roudnického pivovaru je připraveno snad na září 2017. Úvodní koncert provede paní Jana Štěrbová arií z opery Libuše. Těšíme se.

Koncert měl vysokou kulturní úroveň, Jana Štěrbová spojila svou profesionalitu s amatérským pěveckým sborem a výsledek stál za to, diváci odcházeli ze sálu po ovacích ve stoje a přídavku arie z opery Nabucco  dokonale spokojeni. Děkujeme za kulturní zážitek GMU a spolku Říp, kteří společně koncert připravili.

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz