AKTUALITY
Slavnostní koncert vyprodán ! 2016-06-12 13:28:48

Karel IV. a Lobkowiczové na Roudnici.

V sobotu 11. 6. 2016 od 14:00 hod se v roudnické zámecké kapli konal Slavnostní koncert s názvem " Karel IV. a Lobkowiczové na Roudnici". Vzhledem k tomu, že jeden z hlavních pořadatelů spolek Říp slaví letos 10 let od svého vzniku, dovolte mi krátké ohlédnutí za osmi minulými koncerty, které se odehrávaly v zámecké kapli nebo v GMU. Děkujeme hlavním partnerům panu Williamu Lobkowiczovi a GMU za pomoc při všech těchto úspěšných akcí na kterých se vystřídalo přes 20 umělců/ klavíristé, houslisté, flétnisté .../.

Hostem tohoto zatím posledního koncertu byli senátor za Podřipsko, Litoměřicko a Slánsko MUDr. Hassan Mezian/ poprvé/ a zástupce rodiny Lobkowiczů JUDr. Popelář/ poosmé/.

Dvě jména ale ze seznamu účinkujících vystupují, protože jsme si na jejich koncerty v Roudnici nad Labem již zvykli. Obě umělkyně jsme vůbec poprvé pozvali na společné vystoupení a ony nám to mnohonásobně vrátily.

Operní zpěvačka Jana Štěrbová s klavírním doprovodem Aleny Kolaříkové zazpívala slavné světové arie a navíc přidala jednu premierovou. Jednalo se o zhudebnění básně Jana Nerudy Romance o Karlu IV., kterou zhudebnil soudobý český skladatel Martin Hendrych, který byl osobně na koncertu přítomen a který skladbu věnoval za potlesku diváků zpěvačce Janě Štěrbové. Roudnice tak zažila světovou premiéru kvalitní skladby.

První dáma českého klavíru Jitka Čechová si připravila pásmo sonát italského barokního skladatele D. Scarlattiho. Sama potom recitovala úryvky ze sonetů od italského básníka a přítele Karla IV. Petrarky. Dokonalý přednes klavírního díla i mimořádná atmosfera celého koncertu byla diváky patřičně oceněna.

Po několikaminutovém potlesku ve stoje se všechny 3 dámy s publikem rozloučily krátkým přídavkem.

Dovolte mi poděkovat panu Williamu Lobkowiczovi za mnohaletou spolupráci a pronájmy zámecké kaple. Současně s naším koncertem probíhalo v areálu zámku slavnostní otevření hlavního zámeckého parku pro veřejnost společně s otevřením nové zámecké vinice a tradičním roudnickým koštem.

Děkujeme i věrnému podřipskému publiku, které podeváté vyprodalo v Roudnici nad Labem koncert vážné hudby, tedy věc, která i podle zúčastněných umělců je v ČR neobvyklá. Koncerty jsou i finančně náročné a díky podpoře Vás diváků na jejich pořádání nebyla nikdy čerpána žádná dotace. 

 

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz