AKTUALITY
Skvělé odpoledne v GMU 2016-02-14 16:05:15

GMU v Roudnici nad Labem dokázala zajistit v sobotu 13. 2. 2016 vystoupení mimořádných osobností u příležitosti přednesu pásma básní Josefa Čapka, které napsal během svého věznění v koncentračních táborech za 2. světové války.

Kromě osudových a velmi zajímavých básní Josefa Čapka, který byl nacisty nakonec umučen, musíme poděkovat německému překladateli Ursi Heftrichovi, který básně přednesl ve vlastním německém překladu a který vystihl melodii básní stejně jako klavírní doprovod Gileada Mishoryho. Gilead Mishory nahrál kompletní klavírní dílo Leoše Janáčka a jako rodilý Izraelec/ nar. 1960/ dokonale chápe tragedii nacistické totality.

Absolutním vrcholem literárně- hudebního pásma, které se v Čechách představilo teprve podruhé bylo vystoupení paní Zdeny Procházkové/ nar. 1926/, která recitovala nenapodobitelným způsobem básně Josefa Čapka. Tuto úctyhodnou dámu poznají okamžitě Ti, kteří ji viděli ve filmu Lída Baarová, kde hraje zestárlou hvězdu českého i evropského filmu Lídu Baarovou. Gratulujeme této dámě k jejímu uměleckému výkonu a děkujeme GMU za organizaci roudnického vystoupení takto kvalitních umělců.

Slavnostního odpoledne se zúčastnila i Kateřina Dostálová, vnučka Josefa Čapka, která zapůjčila do GMU tři obrazy svého dědečka, které můžeme v současné expozici obdivovat.

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz