AKTUALITY
Slavné výročí GMU v Roudnici 2015-06-14 20:01:00

V sobotu 13. 6. 2015 se v krásném sále GMU v Roudnici nad Labem sešli patrioti a milovníci umění, kteří přišli vzdát hold historickému činu bývalého ředitele a v roce 1965 znovuzakladateli roudnické galerie Miloši Saxlovi. Tento muž dokázal přesvědčit kulturní instituce v bývalé ČSSR a zrekonstruovat zcela desolátní budovu bývalé lobkowiczké jízdárny na modernistickou budovu galerie. Spolu s architektem Mošťákem a mnoha dělníky různých profesí vdechli chátrajícím ruinám nový život a dnes můžeme jen obdivovat jejich vizionářské dílo. Galerie je nadregionální institucí snad evropského dosahu a my můžeme být hrdí na to, že pod vedením současné ředitelky Aleny Potůčkové láká nejenom milovníky výtvarného umění, ale i děti, celé rodiny, znalce vážné hudby, architekty a kulturní kapacity všech oborů k vystoupením, přednáškám nebo jenom ke ztrávení dne v unikátních prostorách postavených kdysi Antoniem Portou. 

Zapamatujme si 13. 6. 1965 jako den znovuotevření nejslavnější současné kulturní instituce na území Podřipska. Galerii moderního umění založil poprvé August Švagrovský svým hodnotným darem obrazů v roce 1910 a podruhé galerii založil Miloš Saxl v roce 1965 rekonstrukcí zchátrlého objektu zámecké jízdárny. Děkujeme galerii za krásnou vzpomínku na desítky lidí, kteří se o tuto instituci v 60. a 70. letech zasloužili a kteří na archivních fotografiích znovu ožili na vernisáži před hlavní letošní výstavou nazvanou " Schránka pro ducha". Vernisáž doplnilo kvalitní hudební vystoupení roudnické klavíristky Zory Křičkové.

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz