AKTUALITY
Roudnické komory a jez 2015-05-31 19:58:01

Spolek Říp navštívil v sobotu 30. 5. 2015 roudnické komory, místo prvního oficiálního fotbalového zápasu na Slavičím ostrově a složité zázemí roudnického jezu. 

Při výborné spolupráci s Povodím Labe, které nám osobou pana ředitele Ing. Jindřicha Zídka zajistilo povolení k prohlídce, jsme se v počtu 40 osob sešli na roudnických komorách. Nejprve jsme si prohlédli nedávno objevené a vystavené části starého gotického roudnického mostu. Po prohlídce obou plavebních komor a výkladu o lodní dopravě na Labi jsme přešli na Slavičí ostrov a navštívili pomník prvního fotbalového zápasu v Čechách/ v roce 1887 se utkali Sokol a ČAC Roudnice/. Potom nás náš průvodce pan Miroslav Valtr zavedl pod roudnický most do útrob moderního a velkého vodního díla, kterým je roudnický jez. Mechanismus jeho fungování nás velmi zaujal a znovu jsme pocítili respekt k technickým možnostem dnešní doby, ale i dob minulých. Starý roudnický splav byl nahrazen jezem už na začátku 20. století. Vedle roudnického jezu funguje pod mostem i nová vodní elektrárna, která změnila vzhled celého vědomického nábřeží. Mezi jezem a elektrárnou nechybí rybí přechod, a tak je možné potkat táhnoucí úhoře i nad roudnickým jezem. Děkujeme firmě Povodí Labe za ukázku skvělého vodního díla. 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz