AKTUALITY
Výlet na Helfenburk 2015-01-11 12:30:48

Spolek Říp v počtu 18 členů podnikl v sobotu 10. 1. 2015 tradiční zimní výlet na sever. Letošním cílem byla zřícenina hradu Helfenburk, který ve 14. století využívali k rozjímání pražští arcibiskupové při svých cestách do okolí svého roudnického sídla. 

Naše cesta začala na roudnickém nádraží a po přestupu v Lovosicích jsme lokálkou pokračovali přes Litoměřice do Úštěka. Zde jsme vystoupili a pěšky pokračovali obnovenou místní cestou na Kalvárii Ostrý, cestou jsme se občerstvili pod Opičí hlavou, což je skalní útvar za Úštěkem. Na Ostrém jsme zažili krásný pohled přes Sovici na Říp, jehož majestátní vzezření odsud obzvlášť vyniklo. Po obnovené křížové cestě jsme sešli do obce Ostré a odsud už lesními cestami do nedalekého Ptačího dolu. Cestou jsme viděli z několika lesních výšin cíl naší cesty, staré biskupské a arcibiskupské sídlo, hrad Helfenburk. Hrad opravují místní nadšenci a zřícenina je ve velmi dobrém stavu, včetně stále přístupné vyhlídky z hradní věže. Odměnou nám bylo slunečné počasí po zbytek cesty zpět na náměstí v Úštěku a cesta zpět vlakem do Roudnice nad Labem, kde jsme vstřebávali dojmy z povedeného výletu.  

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz