AKTUALITY
Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny - aktualizováno 2014-10-20 23:36:39

V neděli 19. 10. 2014 ve 14:00 hod se na Doksanské cestě konala malá bohoslužba s velkým významem nejenom pro spolek Říp. 

Kaplička sv. Jáchyma a sv. Anny

Nejprve paní malířka Anna Burdová věnovala roudnické farnosti nový obraz ve dřevěném rámu malovaný akrylovými barvami s tématem sv. Jáchyma a sv. Anny, kteří byli rodiči Panny Marie, matky Ježíše Krista. Na obrazu je Panna Maria jako dítě v popředí před svými rodiči, obraz je umístěn v jižním hubokém výklenku kapličky v Jirchářích. 

Kaplička sv. Jáchyma a sv. Anny

Potom už pan farář Martin Brousil vyprávěl o významu dávných hodnot pro současnou společnost, uvedl, že nelze zjistit původní zasvěcení kaple, a proto se rozhodl pro věnování kapličky rodičům Panny Marie, protože kaplička je v polovině cesty od roudnického kostela Narození Panny Marie a stejně zasvěceného chrámu v Doksanech. Symbolický název kapličky snad přetrvá věky stejně jako kaplička samotná zde stojí téměř 200 let. 

Kaplička sv. Jáchyma a sv. Anny

Děkujeme paní malířce Anně Burdové, panu faráři Martinu Brousilovi, panu Petru Jančíkovi a celému spolku Říp za perfektně odvedenou rekonstrukci a nové svěcení krásné památky. Od kapličky je krásný panoramatický výhled na České středohoří na západě, severní horizont končí až Lužickými horami a jihovýchodu dominuje zvonovitý tvar památné hory Říp. 

Krásný výhled, genius loci a blízkost od Podlusk předurčuje kapličku jako cíl výletů pěšky i na kole. 

 

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz