AKTUALITY
Originál Josefa Mánesa v GMU 2014-06-26 21:08:59

Slavnostní vernisáží byla dnes otevřena výstava " Mánesův Prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem"( 150 let od jeho vzniku). Výstavu zahájila ředitelka GMU PhDr. Alena Potůčková s ředitelkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze PhDr. Šárkou Leubnerovou. Další hosté se věnovali souběžně otevírané výstavě obrazů Jaroslava Panušky. Kulturní program vernisáže obstaral Ženský komorní sbor Luscinia z Ústí nad Labem.

Velkým překvapením bylo představení nově restaurované originální malby na hedvábí z roku 1864 od Josefa Mánesa- GMU získala tento originál rubu spolkového praporu spolku Říp v roce 1910. Lícovou stranu praporu od Josefa Mánesa získala Moderní galerie( předchůdkyně NG) v Praze v roce 1909. GMU vystavuje kopii lícové strany od Jana Heřmana z roku 1884, která byla pro účely této výstavy také nově restaurována.

Rub i líc praporu se od 20. století vystavuje jako obraz a desítky let nebyl pro svůj velmi špatný stav vystavován.

Za jeho znovuvzkříšení děkujeme zejména majiteli, tedy GMU v Roudnici nad Labem, ale i např. JUDr. Emilii Bednářové, která na restaurátorské práce přispěla vysokou finanční částkou. Tato šarmantní 90- ti letá dáma byla na vernisáži osobně přítomna a dostalo se jí zaslouženého aplausu početného publika. Děkujeme všem sponzorům a restaurátorům za výborně odvedenou práci. Klobouk dolů.

Výstava

V předsálí GMU je od 26. 6. 2014 k vidění originální malba Josefa Mánesa( rub spolkového praporu s českým lvem vpravo) a kopie malby Josefa Mánesa od Jana Heřmana( lícová strana praporu vlevo).

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz