AKTUALITY
Zasněžený Den republiky 2012-10-27 21:01:24

Vlastivědný spolek Říp, o.s. uspořádal již 4. ročník oslav vzniku samostatného československého státu na úpatí Řípu s názvem Den republiky a Podřipska.

Lampionový průvod vyšel tradičně z Rovného v 17:40 hod. Letošní zvláštností bylo neuvěřitelné počasí, které nikdo nepamatuje. Celý den hustě sněžilo, až v 17:00 hod se vyjasnilo a přestalo sněžit. Pluh obce Krabčice- Rovné připravil lipovou alej pod Řípem k pohodlné chůzi a první účastníci vyrazili těsně za hasičským autem SDH z Roudnice nad Labem. Hasiči zaparkovali na Kramářském place a po chvíli se alej rozzářila neuvěřitelným množstvím lampionů. I v 10 cm sněhu se do průvodu vydalo asi 60 dětí a rodičů.

Odměnou jim byl letos krásný výhled na Roudnici nad Labem a kulturní program na úpatí Řípu.

Po přivítání organizátory a poděkování sponzorům( obec Krabčice- Rovné a JUKO Račiněves) jsme vyslechli 2 básně a 1 zamyšlení o Řípu od žáků ZŠ Jungmannova z Roudnice nad Labem v pořadí Petr Kikal, Tomáš Mejzr a Lukáš Vorlíček. Poté roudnický kronikář Jan Neruda představoval v historickém kvízu neznámou osobnost a 5 dětí se snažilo vhodně volenými otázkami dobrat jména hádané osobnosti. Ceny věnované KZ Města Roudnice nad Labem a Zámeckou restaurací v Roudnici nad Labem získali všichni soutěžící. Ve finálovém duelu si vítězství vybojoval Richard Ševčík a půjde s rodiči na večeři do Zámecké restaurace. Navíc může celý rok navštěvovat GMU, knihovnu Ervína Špindlera, Podřipské muzeum a Lobkowiczký zámek s jedním rodičem zdarma. Pro úplnost jméno hádané osobnosti bylo letos Jan Neruda.

Závěrečnou státní hymnu za světel slavnostní vatry zazpívala tradičně skvěle Mgr. Martina Ševčíková.

Vuřty nad dohořívající vatrou si upeklo asi 60 účastníků akce- hrdinů, kteří v - 3 stupních Celsia a v 10 cm sněhu na Říp dorazili. Potvrdilo se, že hromadné akce k připomenutí dob rozkvětu republiky i Podřipska jsou stále oceňované vlasteneckou veřejností.

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz