AKTUALITY
Nová cesta do Doksan 2012-05-27 13:33:05

Vlastivědný spolek Říp, o.s. je autorem opravy prvního úseku tzv. Doksanské cesty, která od 12. století do 70. let 20. století spojovala Roudnici nad Labem s Doksany. Tento 600 metrů dlouhý úsek z Roudnice nad Labem ke kapli v Jirchářích je státem chráněný, a proto bylo k jeho označení nutno získat povolení Pozemkového fondu ČR, což se podařilo a za což PF pracovišti Litoměřice děkujeme. 

Prací členů spolku Říp za pomoci mechanizace pak byl úvodní úsek cesty zbaven vysoké trávy, náletových dřevin a odpadků. Byly instalovány směrovky a infotabule v hnědo, bílo, modré barevné kombinaci a bylo započato s opravou kapličky v Jirchářích.

Nádherný panoramatický výhled od kapličky v Jirchářích překvapí nejednoho roudničana,

Na vyhlídku byla instalována popsaná panoramata vrcholů Českého středohoří, k posezení byla usazena lavička a nejen z vlasteneckých důvodů byla vysazena památná lípa.

V budoucnu chystáme dokončení opravy a vysvěcení opravené kaple v Jirchářích panem farářem s malou slavností. O termínu oslavy budeme veřejnost informovat.

DC

Takto vypadá znovuotevřený úsek Doksanské cesty při příjezdu ke kapličce v Jirchářích, v pozadí vrcholy Českého středohoří.

 

DC III

Takto vypadá část unavených brigádníků po zdařilé akci.

DC II

Takto jsme se snažili cestu zprůchodnit a označit na jejím začátku za stavebninami Mazourek v Roudnici nad Labem.

Na závěr děkujeme všem pomocníkům, kteří se déle než rok podíleli na přípravách a bez kterých by se cesta nedala ani vyčistit ani označit.

Velmi nám pomohla bývalá kronikářka obce Nové Dvory- Chvalín paní Šárka Fričová, dále bývalý kronikář obce Doksany pan Milan Malík, dále řádové sestry Premonstrátky v Doksanech, historik pan PhDr. Václav Krpeš, dále roudnický pan farář Martin Brousil a GMU v Roudnici nad Labem.

Moderní grafická podoba infotabulí a směrovek je znovu prací grafika Jakuba Procházky, digitální fotopanoramata a tisk zajistila firma T Design pana Pavla Topše.

Finančně se podíleli všichni členové spolku Říp s rodinami a firma Juko Račiněves zapůjčením části mechanizace.

Ještě jednou děkujeme.

Veřejnost si dovolujeme pozvat na procházku nebo projížďku na kole bez jediného auta po nově zpřístupněné cestě. Cesta spojuje cyklostezku Labe a cyklostezku Ohře a měří celkem 7 km.

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz