AKTUALITY
Den Republiky a Podřipska - Lampionový průvod a táborák 2011-10-30 21:32:17

Dne 27. 10. 2011 v 17:30 hod začla již 4. ročník lampionového průvodu, který se koná na počest založení československé republiky. Letos jsme slavili již 93. výročí naší státní samostatnosti. Vracíme se tak k tradičním vlasteneckým průvodům a vatrám na Řípu, které začaly v roce 1791 příjezdem korunovačních klenotů z Vídně do Prahy a pokračovaly odvozem základního kamene Národního divadla do Prahy v roce 1868 a po vzniku ČSR např. vatrami ve výročí narození TGM. Podřipsko bylo vždy centrem národního dění a jsme rádi, že region obce s rozšířenou působností Roudnice nad Labem se k této tradici veřejně hlásí třeba tímto průvodem.
Všechny svobodné oslavy za Rakouska- Uherska a za 1. republiky organizovaly dobrovolné spolky. Spolky byly poprvé zakázány za 2. sv. války a podruhé od roku 1951 tehdejším komunistickým zákonem. Přesto nebo právě proto byly spolky vždy v čele vlasteneckého hnutí a podporovaly myšlenky, které byly ve své době pro státní a regionální oficiální místa zakázané.
Na tuto tradici spolky navázaly v roce 1990 a svojí aktivitu zesilují v dnešní době, kdy se lidé státních a regionálních vzpomínkových akcí téměř nezůčastňují. Posledních 5 let oslavy státních svátků v Praze nebo Roudnici nad Labem skončily vždy chabou účastí veřejnosti.
Snažíme se proto nabídnout dětem i rodičům oslavu české státnosti nejen s pomocí žlutých dýní, ale i za použití českých státních symbolů. Státní vlajka a státní hymna na úpatí Řípu patří již desítky let. Jsme proto velmi vděční spoluorganizátorům této akce za pomoc. Letos se přidaly ke spolku Říp další dva slavné podřipské spolky- Sokolská župa Podřipská a Sbor dobrovolných hasičů Roudnice nad Labem.
Děti za dobrého počasí vyšly z Rovného památnou lipovou alejí na Kramářský plac v doprovodu hasičských aut s rozsvícenými majáky. Po tomto zážitku proběhlo pásmo básniček a povídek, které si připravil Ekologický kroužek ZŠ Jungmannova- děti vystoupily v pořadí Klára Šindelářová, Tomáš Mejzr, Pavlína Veselá, Simona Veselá, Petr Kikal, Tomáš Jirásek a Lukáš Vorlíček pod vedením paní učitelky Medáčkové.
Potom děti hádaly za pomoci otázek neznámou historickou osobnost a z 5 vybraných žáků 5.- 6. tříd průvodu, kteří byli do soutěže vybráni se nejlépe rozhodoval Richard Ševčík, který uhádl jméno osobnosti našich dějin- letos pan Jan Neruda představoval Karla IV.. Vítěz dostal knížku Karel IV., CD ROM české korunovační klenoty a podobiznu našeho otce vlasti.
Potom jsme zpívali píseň " Ach synku, synku" a nakonec státní hymnu České republiky, kterou za doprovodu akordeonu 11 leté Markéty Sedláčkové krásně zazpívala Mgr. Martina Ševčíková.
Po tomto zážitku jsem zapálili slavnostní vatru a opekli si zdarma připravené špekáčky, které sponzorovala obec Krabčice- Rovné. Sto připravených špekáčků zmizelo za 20 minut, zamávali jsme odjíždějícím hasičům a za zvuků reprodukované hudby o kterou se postaral pan Tomáš Mejzr jsme opouštěli úpatí Řípu.
Děkujeme všem členům spolků( spolek Říp, Sokol, SDH) za organisační i materiální podporu, děkujeme RTV zastoupené panem Vanclem za propagaci průvodu a těšíme se na další ročník této letos opravdu povedené akce.

Den Republiky a Podřipska 

Den Republiky a Podřipska 

Den Republiky a Podřipska 

Autor: Jiří Podrábský DiS

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz