AKTUALITY
Ohře- přírodní oáza na Podřipsku 2011-06-26 15:12:41

 

Podřipsko- tip na výlet na lodích- Ohře.

Spolek Říp prozkoumal dolní tok Ohře.

Most v Křesíně byl startovní čarou letošního putování.

Podřipsko je plné starých pověstí a my jsme si tentokrát jako téma výletu nevybrali známou pověst" O praotci Čechovi", ale méně známou pověst "Lucká válka". Křesín kdysi patřil Lučanům a zdejší obyvatelé se bránili kmenu Čechů, kteří přicházeli od Řípu. Hraničním hradištěm mezi Čechy a Lučany stálo na ostrohu nad Ohří a právě pod tímto ostrohem naše plavba pokračovala- hradiště se jmenovalo Levousy a zbyly po něm již jen zbytky valů- kdysi až 8 m širokých. Češi nakonec ve válce zvítězili, hradiště v Levousích dobyli, ale to je už závěr pověsti.

Po další plavbě jsme se dostali do roviny Podřipska a u posledního obydlí v Dubanech jsme na levém břehu Ohře pod stany přenocovali. Po probuzení nás vítala nedaleká silueta hradu Hazmburk. Po nalodění jsme dopoledne pokračovali do Libochovic, kde jsme projeli městským parkem/ s několika pomníky/, O pár metrů dál se ve vodě odrážel nádherný barokní zámek a potom už jsme pokračovali přes libochovický jez s vodní elektrárnou dále přes Radovesice do poklidné vesnice Žabovřesky. Polední zastávkou byla Budyně nad Ohří, která je od řeky nejlépe dostupná od železničního mostu. Zde jsme objevili na břehu řeky zbytky dvou řopíků z doby 2. sv. války a tabuli naučné stezky "Malá Ohře" a po obědě v Budyni n. O. jsme navštívili budyňský vodní hrad. Poté jsme znovu po řece přes Břežany n. O. dojeli hlubokým lužním lesem do kempu v Pístech a zde pohodlně přenocovali. Ráno jsme putování zakončili krátkým úsekem do Doksan, kde jsme vpravo před jezem svou cestu ukončili.

Cílovou čarou putování byl jez v Doksanech. 

Ohře  2011

Spolek Říp prozkoumal v počtu 6 lodí dolní tok řeky Ohře- na obr. nalodění v Křesíně.

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz