AKTUALITY
Osvobození Roudnice nad Labem 2011-05-08 22:49:44

Státní svátek ČR 

Den vítězství v Evropě slavíme 8. května, kdy kapitulovalo fašistické Německo/ ve 23:01 hod středoevropského času/.

V Moskvě v té době bylo 0:01 hod východoevropského času, a proto se ve východní Evropě slavilo a slaví den vítězství 9. 5..

Praha zažila Den osvobození 9. 5. 1945, kdy do ulic dorazily tanky Rudé armády.

V Roudnici nad Labem se obyvatelé 9. 5. 1945 ještě třásli strachy při přesunech jednotek SS na pravém labském břehu. Zřejmě i z tohoto důvodu/ bohužel ale zbytečně/ na tehdy prosluněnou Roudnici dopadaly 9. 5. 1945 sovětské bomby a při náletu zemřelo přes 20 českých civilistů. Osvobození přinesly do Roudnice nad Labem a na Podřipsko až sovětští a polští vojáci, kteří se na Karlově náměstí objevili dopoledne 10. 5. 1945.

Den osvobození tak do Roudnice nad Labem přišel 10. 5. 1945.

Osvobození

Nerudova ulice v Roudnici nad Labem po osvobození v květnu 1945.

Děkujeme našim osvoboditelům.
Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz