AKTUALITY
Schůzka o pivovaru 2010-11-07 17:03:15

Dne 21.5.2010 se uskutečnila schůzka odpůrců demolice budovy roudnického pivovaru se zástupci města Roudnice nad Labem.

Za město Roudnice nad Labem se zúčastnili radní místostarosta Matek a MUDr. Svět/ pozvaní byli všichni zastupitelé/.

Schůzka byla věcná a zástupcům dvou občanských sdružení/ za Vlastivědný spolek Říp, o.s. se zúčastnili MUDr. Ondřej Krajník a Jiří Sedláček/ se podařilo dohodnout nové jednání v radě města Roudnice nad Labem o osudu budovy pivovaru, které by demolici mělo alespoň odsunout. Budova soukromého vlastníka totiž v současné době nemá střechu a hrozí demolice přírodními silami.

Odborníci vysoce hodnotí původní raně barokní interiery, které nemají ve městě ani v kraji obdoby.

Pivovar Roudnice - klenby

Poválečná historie objektu je tragická:

Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3. července 1948 o znárodnění některých průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském podle § 1, odst. 3 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 115 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském byl dnem 1. ledna 1948 znárodněn "Pivovar a sladovna v Roudnici n. L. Max Lobkowicz", Roudnice nad Labem (majitel Dr. Max Lobkowicz).
1948 Krušnohorské pivovary n.p., 1949-1952 Litoměřicko-ústecké pivovary n.p., 1953 Litoměřické pivovary n.p., 1954-1957 Litoměřicko-ústecké pivovary n.p., 1958-1959 Krušnohorské pivovary n.p., 1960-1975 Severočeské pivovary n.p.. Po Sametové revoluci byl pivovar vrácen rodině Lobkowiczů, kteří ho prodali americkému vlastníkovi, který neprovádí v objektu žádnou údržbu.

Jaro 2010- demolice původních barokních krovů budovy.

Občanská sdružení nyní připravují návrh využití stávajících barokních prostor a odmítají demolici objektu.

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz