AKTUALITY
Lednový výlet se spolkem Říp 2010-11-07 17:03:44

23.1.2010- výlet na Boreč.

Vlastivědný spolek Říp pořádá výlet vlakem a pěšky z Roudnice nad Labem na vrch Boreč na Lovosicku a zpět. Výlet je unikátní už tím, že je to první pěší výlet mimo Podřipsko v historii spolku.

Boreč místní znají jako kouřící kopec- ten se nad vrcholem kopce vznáší za mrazivých zimních dnů- tedy právě v těchto dnech. K tomuto jevu se vztahuje samozřejmě řada tajemných příběhů. Vysvětlení přinesl geolog Jan Krejčí až v roce 1881. Zjistil, že nejde o nic jiného než o výrony teplého a vlkého vzduchu z četných puklin, jimiž je kopec prostoupen. Pozdější podrobný průzkum potvrdil, že je to naše nejbohatší lokalita těchto mikroexhalací teplého vzduchu, kterým se odborně říká ventaroly. Vrch Boreč je budován z vulkanické horniny trachytu a uvnitř je složitý systém puklin vzniklýcvh pravděpodobně již při tuhutí lávy. Puklinový labyrint akumuluje přes léto teplý vzduch, takže masiv kopce je v zimě teplejší než okolní prostředí. Poblíž puklin tak může v zimě růst původně středomořská rostlina mechorost játrovka, který se podle tohoto na sever od Alp vzácného nálezu nazývá borečka vzácná.

Itinerář výletu:

Odjezd v 7. 43 vlakem z hlavního nádraží v Roudnici nad Labem, přestupuje se v Lovosicích. V Opárně jsme v 8 . 13. Prohlédneme si hrad a nový dálniční most ( asi 2 km ). Pak pěšky na Boreč ( asi 4 km) a do Lovosic (6 km - je to po okrskách (až na 500 m ), kde nic nejezdí. Z Lovosic jede vlak vždy ve 30 a každou lichou v 58 rychlík.

 

 

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz