AKTUALITY
Sdružení výtvarných umělců moravských 2009-06-24 19:09:56

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem si vás dovoluje pozvat na Sdružení výtvarných umělců moravských a Výstavu jednoho obrazu - Petr Kvíčala / Z cyklu Sváteční ubrusy pro všední den.

Ve čtvrtek 25. června otevřeme slavnostní vernisáží dvě nové výstavy. Výstavu Sdružení výtvarných umělců moravských doprovodí ve foyer galerie Výstava jednoho obrazu, která představí obraz Petra Kvíčaly z cyklu Sváteční ubrusy pro všední den z roku 1992. Obě výstavy budou zajímavým příspěvkem do diskuse o českém, resp. moravském výtvarném folklorismu ze dvou různých konců dvacátého století. Povedou tak mezi sebou atraktivní dialog.

Na programu vernisáže, kterou uvede PhDr. Ilona Tunklová, kurátorka Galerie výtvarného umění v Hodoníně, bude koncert Horňácké cimbálové muziky Kubíci z Velké nad Veličkou. Muzika ve složení: cimbál - Vašek Maňák, viola - Jakub Šácha, basa - Pavel Kubík, housle - Petr Kubík a Jožka Slovák, tanec - J. Slovák a Zuzana Kružicová zahraje a zazpívá melancholické horňácké balady i rytmické taneční písně.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem si klade za cíl postupně představit v rámci volného cyklu Regionální galerie nejzajímavější galerijní sbírky v Čechách a na Moravě. Cyklus zahajuje reprezentativní výstavou Sdružení výtvarných umělců moravských, které v roce 2007 v Galerii výtvarného umění v Hodoníně, sídlící v původním spolkovém domě od architekta Jano Köhlera, oslavilo 100 let od svého vzniku. Do kulturního a výtvarného života na Moravě významně zasáhlo na začátku 20. století. Během více než padesátileté historie (vzniklo v roce 1907, jeho činnost byla ukončena v roce 1959) se v jeho řadách vystřídalo mnoho významných umělců, jejichž jména se zapsala do dějin českého výtvarného umění, jako např. Oldřich Blažíček, Martin Benka, Roman Havelka, Bohumír Jaroněk, Josef Jambor, Alois Kalvoda, Adolf Kašpar, Jano Köhler, Stanislav Lolek, Alfons Mucha, Jakub Obrovský, František Ondrúšek, Joža a Franta Uprkové, František Bohumír Zvěřina a mnozí další. Spolek vyrůstal a programově čerpal z myšlenek národního sebeuvědomění a kulturního a společenského povznesení. Reprezentoval aktivity pozdního obrozeneckého hnutí na Moravě. Výstava bude tvořit zajímavý pandán k připravované jubilejní výstavě Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem v roce 2010, která představí sbírku darovanou před 100 lety mecenášem Augustem Švagrovským městu Roudnice, jejíž jádro tvoří početný soubor obrazů Antonína Slavíčka. Tato výstava bude poté recipročně zapůjčena do Galerie výtvarného umění v Hodoníně.

Výstava jednoho obrazu představuje stěžejní dílo českého výtvarného folklorismu z konce 20. století, obraz Petra Kvíčaly Z cyklu Sváteční ubrusy pro všední den z roku 1992. Obraz reprezentuje širší rodinu postmoderních návratů "ke kořenům", mýtům či tradicím. Vytváří tak přirozenou odpověď na výstavu Sdružení výtvarných umělců moravských. SVUM sdružilo autory, mezi nimiž vynikali umělci, reflektující osobitým způsobem svět lidové kultury. Za všechny jmenujme alespoň malíře Jožu Uprku, jeho bratra sochaře Frantu Úprku či architekta Jano Köhlera. Ti všichni, podobně jako Petr Kvíčala téměř o devadesát let později, reagovali nejen na vnější barvitost a dekorativnost lidového umění, ale především na jeho širší sociální kontext a archetypální charakter. Kvíčalův obraz využívá atributů lidového umění, jako je ­magická červená barva, odvolávající se k symbolu ochrany života, variování základních geometrických prvků, rytmizace atd. V obrazu je zašifrován rytmický pohyb spojený v našich představách s dávnými magickými praktikami. Umožňuje nám tak jakýsi metaforický návrat do místa a času, v nichž každé gesto mělo svůj význam. Ornament, tedy jev, který bývá nejčastěji vykládán jako povrchní dekorace, tak paradoxně vypovídá o skutečnostech hlu­bokých, zasutých v kolektivní paměti.

Koncepce a příprava výstav: PhDr. Ilona Tunklová, kurátorka Galerie výtvarného umění v Hodoníně a PhDr. Alena Potůčková, ředitelka GMU v Roudnici nad Labem

Doprovodné programy k výstavě sledujte na www.galerieroudnice.cz

Výstavu SVUM doprovází publikace s barevnými reprodukcemi s odborným textem PhDr. Ilony Tunklové a kolektivu autorů, vydaný GVU v Hodoníně a katalog s barevnými reprodukcemi a textem PhDr. Ilony Tunklové.

Výstavu jednoho obrazu doprovází katalog s barevnou reprodukcí a odborným textem PhDr. Aleny Potůčkové.

Výstavy budou pro veřejnost otevřeny od 26. června do 13. září 2009, denně 10.00 - 12.00, 13.00 - 17.00 s výjimkou pondělí.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, příspěvková organizace, Očkova 5, 413 01 Roudnice nad Labem, www.galerieroudnice.cz; galerie.rce@tiscali.cz; tel.416 837 301

 

Autor: Jiří Podrábský DiS

Kamera - HORA ŘÍP

POČASÍ NA PODŘIPSKU

TEPLOTA

SRÁŽKY

Alpská restaurace - přijďte ochutnat naše speciality     Stavebniny Straškov - Stavte s námi     Vaněk plus s.r.o. - Uhelné sklady     Agrotip - Ing. Blažek - Zemědělská technika     Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem     Lobkowicz Evets     www.mlekozvrazkova.cz - informace o mléčném automatu ve Vražkové a Škodově statku     e-vany - kvalitní česká vana přímo od výrobce     Ginkozahrady     Petr Benetka - nejen umělecký kovář a zámečník     Duoton     MojePodřipsko.cz